500 Civarında Stüdyo Canlı Servis Oyunlar Üzerinde Çalışıyormuş

Son yıllarda bir türlü mana veremediğim ve bir nevi “çılgınlık hali” olarak gördüğüm bir furya kelam konusu. İrili ufaklı birçok stüdyo, bir formda çevrimiçi oyunlar kulvarına el atmak istiyor ve canlı servis oyunlarla karşımıza çıkıyorlar.

Bunun birçok vakit beklendiği üzere sonuçlanmadığını görüyoruz. Oyuncular nezdinde hayal kırıklı yaratan oyunlar, stüdyoları da hem maddi hem manevi manada zora sokuyor. Fakat bu durumdan ders çıkartılmamış üzere görünüyor. Önümüzdeki devirde bu cinsten çok daha fazla oyun çıkabilir karşımıza.

GamesIndustry tarafından paylaşılan haberde, Griffin Gaming Partners tarafından Rendered VC ile işbirliği içerisinde hazırlanan The 2023 Game Development Report’ta yer alan kimi bilgiler aktarılıyor. Buna nazaran ankete katılan 537 stüdyonun %95’i bir canlı servis oyun üzerinde çalışmaktaymış. Bu stüdyoların %66’sı, canlı servisin uzun vadeli muvaffakiyet için gerekli olduğu fikrindelermiş.

Ankette canlı servis, bir oyun için sistemli güncellemeler çıkartılması halinde tanımlanmış. Münasebetiyle oranların bu kadar yüksek olmasının bir nedeni de canlı servisin bu biçimde tanımlanması olabilir. Tekrar de oranların çok yüksek olduğu ortada.

Raporda klasik manada bir oyunun geliştirilmesinin 2-3 yıl sürdüğü, buna rağmen canlı servis oyunlar için 5 yılın üzerinde bir geliştirme sürecinin kelam konusu olduğu belirtiliyor.

Bunun bir manası, canlı servis oyunlara hem daha fazla vakit hem de daha fazla emek ve kaynak aktarılması gerektiği. Pekala bunun sonucunda nasıl bir tablo ile karşı karşıya kalıyoruz? Her bir başarılı örneğe rağmen onlarca başarısız teşebbüs.

Üstelik artlarına çok kıymetli markaları alan örnekler bile başarısızlıkla sonuçlanabiliyor. Marvel’s Avengers ve Suicide Squad: Kill the Justice League üzere örnekler geliyor akla. Babylon’s Fall, Anthem, Knockout City üzere örneklerle de bu sayı artırılabilir. Hatta çıkmadan fişi çekilen oyunlar da mevcut. Uzun lafın kısası, neredeyse “bile bile lades” denilebilecek bir durum var ortada. Gelin görün ki, bu tablodan pek de ders çıkarılmış üzere değil.

Önümüzdeki periyotta kaç stüdyo daha emsal teşebbüslerde bulunacak, bunların kaçı başarılı olup kaçı beklediğini bulamadan ayrılacak ortamızdan bakalım.

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)