Discworld Oyunlarının Yine Yayınlanması Kral Charles’ın Elinde

90’ların sevilen point’n’click adventure oyunlarından biri olan Discworld serisinin tekrar yayınlanması mümkün, ancak işler biraz karışıkmış.

1995 yılında yayınlanan Discworld, isminden da anlayacağınız üzere Terry Pratchett’in Discworld romanlarına dayanan bir adventure oyunuydu. Periyodunun klasik oyunlarından biri ve son derece sevilen bir isimdi. 1996 yılında Discworld 2: Missing Presumed…!? ve 1999 yılında da Discworld Noir yayınlanmıştı.

Ancak seri ondan sonra derin bir sessizliğe büründü. Neden epey vakit sonra remaster versiyonları yapılmıyor sorusu da daima havada kalıyordu, zira oyunun isim haklarının kimin elinde olduğu tam olarak belirli değildi.

Oyunun dizayncısı Gregg Barnett ise geçtiğimiz gün mevzuya açıklık getirdi. Time Extension röportajında Barnett’e Discworld’ün haklarıyla ilgili yönetilen soruya oyunun isim haklarının %50’sinin kendinde olduğunu söyleyerek karşılık verdi. Zira Perfect Entertainment kapanalı 10 sene olduğu için hakların yarısı oyunun yaratıcısına geçiyormuş, Barnett de bu sayede hakların %50’sine tekrardan sahip olmuş. Kalan haklar kısmı ise biraz sorunlu, onu da şöyle açıklıyor Barnett.

“Birleşik Krallık’ta bir firma kapandığında fikri mülk haklarının %50’si orjinal yaratıcıya %50’si ise taht sahibine, yani bu durumda Kral Charles’a geçiyor. Yani bu oyunların iki sahibi biziz”.

Hakların yarısı kraliyet ailesine geçmiş olduğu için bu oyunların tekrar yayınlanması yahut remaster olması biraz uğraştıracak üzere. “Kraliyetle muhattap oluyorsanız işler de doğal olarak karmaşıklaşmış oluyor” demiş Barnett.

Mesela bu olay geçtiğimiz sene gerçekleşse hakların yarısı Kraliçe Elizabeth’e geçecekti 🙂 Düşünsenize kraliyetin elinde kim bilir daha hangi oyunların yahut isimlerin hakları vardır.

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)