State of Play 2024 – Gösterilen Tüm Fragmanlar

Önce sızıntısı sonra duyurusu gelen State of Play programı dün akşam gerçekleştirildi. 40 dakikaya birçok oyun sığdırılmıştı. Biz de geleneği bozmayalım, fragmanları listeleyelim dedik. Hangileri beğenilecek, hangileri şaşırtacak, hangileri olmasa da olurmuş dedirtecek bakalım.

Helldivers 2

Program Helldivers 2 fragmanıyla başladı. Gaza getiren bir müzik eşliğinde oyunun süratli temposunu yansıtacak sahnelerden kesitler sunulan kısa bir fragmandı. Fazlasına da gerek yoktu esasen, çıkışına şunun şurasında 5 gün kaldı. Bakalım yılın beğenilen oyunları ortasına katılabilecek mi.

Stellar Blade

Gecenin 2. Fragmanı Stellar Blade’den geldi. Biz onu birinci olarak Project Meskene olarak tanımıştık. Sonra Stellar Blade ismini aldı. Evvelki fragmanlarda daha çok çatışmalar üzerinde durulmuştu. Bu sefer oyunun öyküsünün ön planda olduğu uzun bir fragman paylaşıldı. Grubu de tanıdık ufak ufak, oyunun geçeceği kimi yerlere da göz attık. Oynanış kısmı da es geçilmedi doğal.

Çok uzun bir müddettir geliştiriliyor. Aslında geliştiricisi Shift Up’ın CEO’su ve oyunun direktörü Kim Hyung Tae de bunun “yıllardır hayalini kurdukları oyun” olduğunu söylüyor. Oyun severler tarafından nasıl karşılanacak, bunu öğrenmemize 3 ay kadar bir müddet kalmış. Fragmanın sonunda çıkış tarihi de ilan edilmiş oldu, 26 Nisan’da geliyor.

Sonic X Shadow Generations

Programda duyuru görüntülerine da yer verildi. Bunlardan birisi de Sonic X Shadows Generations oldu. 1 dakika kadar süren fragmanda yeniden sürat hudutları alt üst oluyor, mavi kirpimizi durdurabilene aşk olsun 🙂 Olağan sürat hudutlarını aşan bir tek Sonic değil, Shadow da ondan geri kalmıyor. Bakalım bu ikilinin kapışması nasıl sonuçlanacak. Oyun dünyasının uzun soluklu serilerinden Sonic, yeni oyunuyla sonbahar aylarında karşımızda olacak.

Zenless Zone Zero

Artık neredeyse her programın olmazsa olmazı haline geldi Hoyoverse oyunları. Bu State of Play de istisna olmadı, Zenless Zone Zero boşluğu doldurdu sağ olsun 🙂 Çinli oyun stüdyosu miHoYo’nun şekline alıştık artık. Zenless Zone Zero da tekrar bu üslubu yansıtan bir oyun olacak üzere görünüyor. Şimdi bir çıkış tarihi yok. Bununla birlikte bu yıl içerisinde geleceği kestirim ediliyor. Kestirimler tutacak mı bakalım.

Foamstars

Çıkışına günler kalan bir diğer oyun da Foamstars, önümüzdeki hafta oyun severlerle buluşmaya hazırlanıyor. PlayStation’a özel olarak geliyor ve bu ayın PS Plus oyunlarından birisi olacak. Square Enix, Nintendo’nun Splatoon serisiyle benzerlik kurulmasını istemiyor. Foamstars’ın nasıl farklılaşacağını, oyunculara benzerlerinden farklı neler sunacağını 6 Şubat’tan itibaren göreceğiz.

Dave the Diver

Geçtiğimiz yılın hoş sürprizlerinden birisi olmuştu Dave the Diver. Hakikaten de çok hoş bir oyun, hakkını teslim etmek gerek. Yakında PlayStation oyuncuları da bu tecrübesi yaşayabilecekler, Nisan ayında PS versiyonu geliyor, öğrenmiş olduk. Mayıs ayında da Godzilla ek paketi bizlerle olacak. Yüzleşmek zorunda kaldığımız tehlikelere bir yenisi daha eklenecek gördüğümüz üzere. Fiyatsız bir ek paket olduğunu da belirtelim. Sizin anlayacağınız Dave ile maceramız bir müddet daha sürat kesmeden devam edecek.

V Rising

Son yıllarda oyun severlerin ilgisini çekebilecek vampir oyunlarının eksikliğini duyduğumuzu söylemek mümkün. Bu eksikliği gidermeye aday oyunlardan birisi V Rising. 2022’den beri erken erişimde. Erken erişime çıktığı periyotlarda ilgi çekmeyi başarmıştı. Bu performansı tam sürüme geçişle de devam ettirebilecek mi, bunu önümüzdeki aylarda öğreneceğiz.

Silent Hill

Resident Evil serisi fırtınalar estirirken Silent Hill’in isminin hakkını verip sessizliğe bürünmesine mana verememiştim yıllardır. Neyse ki, artık ufak ufak alanlara dönüyor. Ortaya yeniden mana veremediğim birtakım projeler sıkıştırıyorlarsa da önümüzdeki periyotta serinin sağlam bir geri dönüş yapacağını umuyorum.

Programda paylaşılan birinci Silent Hill fragmanı aslında biraz sürpriz oldu diyebiliriz. Silent Hill: The Short Message, çıkış fragmanıyla karşımızdaydı. PS5 için çıkan kısa bir oyun. Şu anda indirilebilir durumda. Çabucak indirip deneyebilirsiniz.

Programın 2. Silent Hill fragmanı da beklendiği üzere Silent Hill 2’den geldi. Oyunun çatışma kısımlarına çok süratli bir bakış attığımız bir fragman. Ağzımıza bir parmak bal çalıp beklemeye devam edin dediler resmen 🙂 Çıkış tarihi hala belgisiz. Bakalım bu yıl içerisinde çıkabilecek mi.

Judas

İşte merakla beklediğim oyunlardan birisi! BioShock’un devam oyununu yıllardır bekleyeduralım, yepyeni oyunun yaratıcısından Judas geliyor. Zati gerek duyuru fragmanında gerek bu fragmanda BioShock izlerini görüyoruz. Programda öykü fragmanıyla yerini aldı. Çıkış tarihi meçhul. Meraklı bekleyişimiz bir müddet daha devam edecek üzere.

Metro Awakening

Ve geldik geçenin benim adıma hayal kırıklığı olarak isimlendirilebilecek fragmanına. Argümanlar gerçek çıktı. Metro serisinin yeni oyunu bir VR oyunu olan Metro Awakening. Beni üzdü, sevinenler de vardır illaki. Bu yıl içerisinde çıkacak. Umarım ben yanılıyorumdur da seri ismine olumsuz yansımaları olmaz.

Legendary Tales

Hazır Metro ile VR kısmına geçtik, ortaya bir oyun daha sıkıştıralım demişler herhalde, Legendary Tales duyuru görüntüsü geldi. Urbanwolf tarafından geliştirilen oyunda zindanlara dalıp yaratık avlayacaksınız. Arkadaşlarınızla bir ortada oynamanız da mümkün, 4 şahsa kadar co-op takviyesi bulunuyor. Çok fazla da bekletmeyecek, 8 Şubat’ta çıkıyor.

Dragon’s Dogma 2

Bu yılın en savlı oyunlarından birisi Dragon’s Dogma 2. O da aksiyon fragmanıyla programda yerini aldı. Beklentileri ne kadar karşılayacak, kendisinden ne kadar bahsettirecek, yakında öğreneceğiz. 22 Mart’ta geliyor. Dört gezle bekliyoruz kendisini.

Rise of the Ronin

Koei Tecmo ve Team Ninja’nın yeni oyun Rise of the Ronin de önümüzdeki ayın büyük oyunlarından. Programda oynanış görüntüsü paylaşıldı. Bizlere bu sefer nasıl bir deneyim sunacakları hakkında bir ölçü daha fikir sahibi olduk. Kelam konusu Team Ninja olduğunda esasen üç aşağı beş üst nasıl bir oyun beklememiz gerektiğini biliyoruz. Bu sefer de misal bir performans sergileyeceklerini kestirim ediyorum, umarım yanıltmaz. Rise of the Ronin, Dragon’s Dogma 2 ile tıpkı gün, 22 Mart’ta geliyor. Günün kazananı hangisi olacak bakalım.

Until Dawn

Bir müddettir esasen hakkındaki savlar ortalarda dolanmaktaydı. Paylaşılan fragmanla resmen ilan edilmiş oldu. Until Dawn da yine imaller kervanına katılmış bulunuyor. PS5 ve PC için elden geçirilen oyun, bu yıl içerisinde geliyor.

Death Stranding 2 On The Beach

Sıra benim için gecenin en değerli fragmanına geldi. 10 dakikaya yakın bir mühlet boyunca Death Stranding 2’nin karakterlerine ve öyküsüne göz attık. Sizi bilemem lakin benim için “tadı damağımda kaldı” denilebilecek bir fragmandı. Her bir ayrıntısını görebilmek, Kojima’nın sakladığı iletileri keşfedebilmek için tekrar tekrar izleyeceğiz büyük ihtimalle 🙂 Dostlarımız, düşmanlarımız, tanıdık simalar, yeni isimler ve yeni maceranın bizlere neler getireceği üzere hususlar üzerine daha uzun uzun konuşulacak, eminim. Bunu da sonuna kadar hak ediyor bence.

İlk oyunu sabırsızlıkla beklemiş, sonrasında da büyük bir keyifle oynamıştım. Birebir durum 2. oyun için de geçerli olacak, bundan zerrece kuşkum yok. Bu yıl çıkar mı diye düşünüyorduk lakin 2025 dediler, bir ölçü üzdüler. Ne yapalım, dişimizi sıkar, önümüzdeki yılı bekleriz artık.

Physint

Ve programın finalinde sürpriz bir duyuru bekliyordu bizleri. Hideo Kojima, aksiyon-espiyonaj çeşidinde bir oyun geliştirmekte olduğunu ilan etti. Metal Gear Solid’i tatsız bir biçimde geride bırakmak durumunda kalmış olabilir, fakat bu çeşit için yapacakları şimdi bitmemiş belirli ki. Yeniden o alıştığımız açıklamalarından birisini yaptı Kojima. “Oyunlarla sinema ortasındaki bariyeri kaldıracak bir yapım” dedi. “Farklı bir tecrübe sunacağız” dedi. “2 yıl sonra oyun kesiminde 40. yılımı kutlayacağım ve bu oyunun, bu kıymetli yıldönümüne yakışacak bir oyun olacağını düşünüyorum” dedi. Şimdi oyundan rastgele bir görsel paylaşılmamış, ayrıntılarına girilmemiş olsa da, heyecanlanmamak elde değil. Sonuç olarak Kojima, çok uygun yaptığı bir çeşide geri dönüyor. Bizim hissemize da merakla beklemek düşüyor.

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)