Steam Next Fest Şubat 2024 Demo Teklifleri – #1

Bildiğiniz üzere bu yıl içerisinde gerçekleştirilecek Steam Next Fest’lerden birincisi başladı. Önümüzdeki birkaç günlük müddet içerisinde sürüsüne rahmet demolardan oynayabildiğimiz kadarını oynayacak, önümüzdeki periyotta bizleri bekleyen oyunlar hakkında fikir edinmeye çalışacağız.

O kadar çok demo var ki, hangisini oynayacağını şaşırıyor insan. Daha evvelki Next Fest’lerde yaptığımız üzere bu sefer de oynadığımız demoların bir kısmını sizlerle paylaşalım varsa sizlerin de tekliflerinizi alalım istedik, yeni listelerle karşınıza çıkıyoruz. Bakalım bu sefer hangi oyunlar radarımıza takılmış:

Lysfanga: The Time Shift Warrior

Quantic Dream’in Spotlight markası altında dağıtımcılığını üstlendiği oyunlardan birisi olacak Lysfanga: The Time Shift Warrior. Önümüzdeki hafta geliyor. Steam Next Fest hoş bir fırsat sundu, bizi nasıl bir oyunun beklediğini görmüş olduk. Oyunun 15-20 saat süreceği söyleniyor. Demoysa yaklaşık 20-25 dakika sürüyor. Oyuna dair ziyadesiyle fikir edinebiliyorsunuz demoda.

Lysfanga’da bir manada arenalardan arenalara yol alıyor (aslında arena değil de haritanın bölgeleri ortasında ilerliyoruz fakat oyunda bu türlü isimlendirildiği için arena diyorum), farklı düşman kümelerini alt etmeye çalışıyoruz. Bu kümeleri alt ederken makul sayıda canı bulunuyor kahramanımızın. Her vefatında bir klon canlanıyor ve o çeşitteki hareketlerinizi tekrar ediyor. Münasebetiyle sonraki çeşitte başka düşman kümelerine odaklanıyorsunuz. İşin stratejik kısmı gerek edindiğiniz yeni yeteneklerle, büyülerle gerek değişen düşmanlarla çeşitleniyor, renkleniyor. Görsel üslubu güzel. Aksiyonu tadında. Türkçe takviyesi bulunmasını da artı hanesine yazabiliriz.

Yıla hoş bir sürprizle, Prince of Persia ile başlamıştık. Lysfanga da onu takip edebilecek bir oyun. 13 Şubat’ta geliyor.

Synergy

Steam Next Fest’teki birçok strateji oyunundan birisi. Fakat bence kesinlikle göz atılması gerekenlerden. Kolay, renkli ve bir o kadar da tatlı bir görselliğe sahip. Oynanış kısmı için de benzeri yorumlar yapmak mümkün. 90’lı yılların sonunda Caesar, Pharoah üzere strateji oyunlarının yaptığına benzeri şeyleri bizleri farklı bir dünyaya götürerek yapıyor Synergy, işi bir adım öteye taşımayı da başarıyor. Mesela işin içine tahlili de katmışlar, güzel bir ayrıntı olmuş. Etrafınızı inceliyor, kaynaklardan nasıl istifade edebileceğinizi keşfetmeye çalışıyorsunuz. Keyif aldığım bir demo oldu. Strateji oyunlarını seviyorsanız, takip listenizde bulunsun. Daha evvel birinci çeyrekte çıkacağı açıklanmıştı, lakin çaktırmadan ertelemişler, 2. çeyreğe atmışlar 🙂 Son rötuşları atıp daha hoş bir oyun çıkarsınlar da biz fazladan birkaç ay daha beklemiş olalım, sorun değil.

Dungeonborne

PvPvE bir aksiyon RYO olarak tanımlanan Dungeonborne, bu Steam Next Fest’in yıldızı parlayan demolarından birisi oldu diyebiliriz. Gördüğüm kadarıyla hayli ilgi çekiyor. Her ne kadar tıp itibariyle bana çok hitap etmese de hakkını teslim etmem lazım, çıktığında kendisinden kelam ettirme ihtimali epey yüksek.

Demoya göz atmaya niyetlenirseniz, farklı karakter sınıflarına en azından bir kez talih vermeyi de ihmal etmeyin. Bu ortada tek başınıza oynayabileceğiniz söylense de siz tekrar de oyuna bir grupla girmeye çalışın derim, tek kişi ilerlemek çok da kolay değil. Daima sineması başa sarıp en baştan oynamak zorunda kalabilirsiniz.

Ultros

Önümüzdeki hafta çıkacak bir öteki oyun. Hotline Miami’nin de dizayncısı olan El Huervo’nun ellerinden çıkan sanat dizaynıyla görsel taraftan dikkat çekeceğine kuşku yok. Oynanış kısmı zati alışılagelmiş metroidvania şeklinde. Çevresel öykü anlatımı istikametinden de düzgün bir iş ortaya koyabilir üzere görünüyor. En azından demodan bu türlü bir izlenim edindim. Bu türlü olup olmayacağını 13 Şubat’tan itibaren göreceğiz.

Sky of Tides

Yaklaşık 1 yıldır takip listemde olan bir oyundu Sky of Tides. Steam Next Fest’te demosunun paylaşıldığını görünce de denemesem olmaz diyerek demoya daldım. Oyunun çok kısıtlı bir kısmını oynayabiliyorsak da gördüklerim umudumu pekiştirdi, hoş bir RYO (macera – RYO kırması da denilebilir) olabileceğini düşündürttü bana. Diyalog seçeneklerinin karakterimizin özellikleri üzerinde tesirler doğurması akıllara Disco Elysium’u getirebilir. Öte yandan klasik Fallout’ları hatırlatan yanları da var. Eli yüzü düzgün, ilgi alımlı bir öyküyle gelirse kendini oynatır, başarılı olur. Bu Steam Next Fest aktifliğinin düzgün oyunlarından, deneyeceğiniz demolar ortasında kendisine de yer açın bence.

Stormgate

StarCraft II ve Warcraft III’ün geliştiricilerinin içerisinde yer aldığı Frost Giant takımı, günün birinde gelir mi gelmez mi muhakkak olmayan StarCraft III’ün yerine koyabileceğimiz bir oyun geliştirmek için kolları sıvamışlar, karşımıza Stormgate ile çıkıyorlar.

Steam Next Fest’te açık beta testiyle yer alan oyun, hakikaten de bu türlü bir mirası üstlenebileceğine dair emareler sunuyor. Seslendirmelerden görsel dizayna, binalardan ünitelere, StarCraft serisinden ilham aldığını gösteren ayrıntılar mevcut. Natürel kolay bir klon olursa çok da bir talihi olmaz. Geliştirici takım de bunun farkında. O yüzden oyun modları başta olmak üzere Stormgate’i ayrıştırmış, kendi yollarını çizmişler. Umut vadediyor. Yakından takip etmekte yarar var.

Bitirmeden demoda hoşuma giden bir şeyi de paylaşmış olayım. Kaynak topla, bina inşa et, ünite yetiştir, düşmanla çarpışmalara kol derken kaptırıp gidiyorsunuz doğal olarak. Ancak o koşuşturmacanın içinde bir de keçilerle, tavuklarla, geyiklerle muhatap olunca olay değişik bir hal alıyor 🙂 Ortaya mizahi ayrıntılar da sıkıştırıverelim demişler herhalde, düzgün olmuş.

Stormgate’in çıkış tarihi belirli olmasa da açık beta testi çok da bekletmeyecekmiş üzere hissettirdi. Bakalım ne vakit gelecek.

Please, Touch The Artwork 2

Please, Touch The Artwork 2 çok keyifli bir bulmaca oyunu. Tablolar ortasında yol alıyor, bilinmeyen objeleri buluyor, hasar almış tabloları tamir ediyor, ufak tefek bulmacaları çözüyorsunuz. Geliştirici kısa bir oyun olacağını söylüyor. Fakat işin hoş tarafı fiyatsız olması. Münasebetiyle gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum ben de. 19 Şubat’ta geliyor. Takip listenize ekleyin.

Minami Lane

Sevimli oyun kategorisinden listemize giren bir öbür demo. Bir inşa oyunu, lakin o denli büyük kentler, ülkeler, koloniler kurmuyorsunuz. Sorumlu olduğunuz alan bir sokaktan ibaret. Sokağa yeni binalar dikiyor, dükkanlar açıyor, mahalle sakinlerinin yiyecek-içecek muhtaçlıklarını da park-bahçe üzere toplumsal alan gereksinimlerini da kitap üzere kültürel muhtaçlıklarını da gidermeye çalışıyorsunuz. Her bir kısımda belli bir nüfusa ulaşmak, mahalle sakinlerinin hoşnutluk seviyesini muhakkak bir orana çıkarmak, belli bir seviyede gelir elde etmek üzere amaçlarınız oluyor ve bunlara ulaşıp bir sonraki kısma geçiyorsunuz. Tatlı görselleriyle gözlerinize, beğenilen müzikleriyle kulaklarınıza hitap edip sizleri rahatlatacak bir oyun. 28 Şubat’ta çıkıyor.

Pacific Drive

Pacific Drive da bu ay içerisinde oyun severlerle buluşacak oyunlardan birisi, 2 hafta sonra oyun severlerle buluşacak.

Olympic Exclusion Zone’da anomaliler yaşanıyor. Yolu buraya düşen karakterimiz de etraftaki tehditlerden paçayı kurtarıp bölgeden kaçmaya çalışıyor. Bu çabada güvenebileceği yegâne müttefik ise aracı. Esasen oyunun kıymetli bir kısmı akaryakıt doldur, tekerlek değiştir, tamir et derken otomobille uğraşmakla geçecek üzere. Geri kalan kısımda da aracınızı kullanıp kaçmaya çalışıyorsunuz. Sizin anlayacağınız işin merkezinde otomobilinizin olduğu bir oyun bu. Roguelike gibisi bir yapısı da var.

Zone ve anomaliler bana bir yerlerden tanıdık geliyor lakin, sanki nereden 🙂 Hayatta kalma – kaygı tipi için uygun bir art plan tercihi olduğu aşikâr. Üretimciler da kendilerini bu hususta fazla yormamışlar muhakkak ki:) Öte yandan odağında bir otomobilin yer aldığı çok fazla oyun da yoktur herhalde. Her hâlükârda farklı bir deneyim sunma potansiyeline sahip. Bu potansiyeli ne ölçüde kullandığını ve oyuncuların ilgisini ne kadar çekebileceğini yakında göreceğiz. 22 Şubat’ta geliyor. Ne dersiniz, bir sürpriz yapabilir mi sizce?

Millennia

Bugüne kadar en çok vakit harcadığım strateji serisi Civilization olsa gerek. Bir yandan hala Civilization 6 ile vakit geçirmeye devam ediyorum. Bir yandan da son yıllarda peş peşe gelen benzerlerine de bir baht vermeye çalışıyorum. Oldworld ve Humankind üzere Civilization gibisi strateji oyunları ortasına katılacak isimlerden birisi de Millennia.

Bir yandan aşina gelen, bir yandan da kendine has özellikler barındıran bir oyun olacağını hissettirdi demosuyla. Duyurusunu paylaşırken de bahsettiğimiz bir özellik vardı, “Ulus Ruhları” (National Spirit). Teknolojik ilerlemeler, üniteler, üretim vs. konuların yanında bu özelliğin de oyuna farklı bir renk katabileceğini düşünüyorum.

Demosuna dair hoşuma gitmeyen bir ayrıntı var, 60 tıp ile sonlandırılmış olması 🙂 Buradan da anlaşılabileceği üzere gördüklerim beni şad etti. Millennia, başarılı alternatifler ortasına ismini yazdıracak; Paradox, ilgi çeken serileri ortasına bir yenisini daha ekleyecek üzere görünüyor.

Chicken Police: Into the HIVE!

Noir dedektiflik oyunlarına elimden geldiğince talih vermeye çalışırım. Antropomorfik hayvanların yer aldığı oyunlar da ilgimi çeker. Bunları bir ortaya getiren örnekler de haliyle sevdiğim oyun tipleri ortasında yer alıyor.

İşte bu türlü film-noir bir dedektiflik oyunu olan Chicken Police – Paint it RED!’in devam oyunu Chicken Police: Into the HIVE! demosuyla Steam Next Fest’te yerini aldı, düzgün de oldu. Birinci oyunu keyifle oynamıştım, haliyle 2.sini de merakla beklediğimi söyleyebilirim. Demosu da bu beklentiyi boşa çıkarmayacağını düşündürdü.

İki horoz dedektifle yola çıkıp yeraltı dünyasına adım atacak, buradaki suçluları parmaklıklar gerisine tıkıp büyük bir komployu çökertmeye çalışacağız. Oyunda kurttan aslana, tilkiden şempanzeye, tamamı elle çizilmiş ve her birisi seslendirilmiş 30 farklı karakter yer alıyor. Hepsi tıpkı derecede ilgi alımlı olur mu, bundan emin değilim. Fakat içlerinde renkli karakterler olduğunu söyleyebilirim. Bir yandan ana öyküyü takip ederken bir yandan da yan yollara sapabilecek, yan öykülere de göz atabileceğiz. Bunların bir kısmı da bu renkli karakterlerle ilgili olacaktır diye varsayım ediyorum.

Chicken Police: Into the HIVE!’ın çıkış tarihi şimdi aşikâr değil. Bana bizleri çok bekletmeyecekmiş üzere geliyor, bakalım ne vakit buluşacağız kendisiyle.

Harold Halibut

Çok uzun bir müddettir beklediğimiz bir oyun Harold Halibut. Beklediğimiz İndie’ler köşesinde konuk edeli 4 yıl olduğunu söylersem herhalde bekleyişin uzunluğu daha net anlaşılır. Kaldı ki o yazıda da “bu yıl içerisinde çıkışını beklediğimiz bağımsız yapımlardan” demişiz, çıkamamış. Sonraki yıllarda da gelememiş hatta, artık kısmetse bu sene buluşuruz 🙂

Bunca yıl bekledikten sonra en sonunda demosunu da olsa oynayabilmek hoş oldu. Birtakım teknik badireler vardı lakin yeniden de bunlara takılmayıp oyunun hoş yanlarına odaklanmayı tercih ediyorum kendi adıma. Hem sonuçta bu bir demo, o ıstıraplar oyunun son halinde çoktan giderilmiş olur diye varsayım ediyorum, umuyorum. Hasebiyle gelin hoş yanlarından konuşalım derim ben. Öncelikle oyundaki sahnelerin el emeği göz parıltısı olduğunu söylersem yanlış olmaz herhalde. Geliştirici takım her bir sahneyi kilden işleyip oluşturacaklarını söylüyorlardı. Oyunun geliştirilme sürecini bu kadar uzatan ayrıntılardan birisi de bu olsa gerek. Demoda, ortaya nasıl bir iş çıktığını görmüş olduk. Bence oyunun hoş yanlarına yazılacak bir işe imza atmışlar bu bahiste.

Türkçe lisan takviyesi olması şaşırtan değil, sonuçta takıma bizden birisi, Onat Hekimoğlu liderlik ediyor. Lakin demoda hazırlıksız yakalandığım ve yüzümü güldüren bir ayrıntı vardı. Karakterlerden birisi televizyonda bir “pembe dizi” izliyordu. Dizi Türkçe seslendirilmişti. “N’ayır, n’olamaz” gibisi kelamları duyunca, üzerine bir de karakterlerimizin dizi üzerine diyaloglarını dinleyip dizinin baş rolü Emre ve kuzeninin öyküsünün 30-40 dönemdir devam eden bir kıssa olduğunu öğrenince ister istemez yüzümde bir tebessüm oluştu 🙂 Bunun üzere ayrıntılar oyun için vadedilen mizahi lisanın yerine getirileceğini düşündürüyor.

Elimizde hala bir çıkış tarihi yok. Bu yıl içerisinde çıkacağı söyleniyor, haydi iyisi bakalım.

Outcast – A New Beginning

Outcast, geçekten de “kült oyun” tanımlamasını hak eden oyunlardandı. Açık dünya şimdi bir oyun tipi olarak adlandırılmıyorken, bunu başarılı bir formda uygulayan örneklerden birisi olmuştu. Kahramanımız Cutter Slade’in yabancı bir gezegende olduğunu hissettirmeyi başarıyordu. Gezegenin sakinleriyle bağlantı kurma ile ilgili kısımlar bu “yabancılık” hissini besliyordu. Kendinizi onlara sevdirmeniz de mümkündü, sizden nefret etmelerini sağlamanız da. Vazifelere farklı hallerde yaklaşabiliyordunuz. Elhasıl açık dünya cinsinin öncülerinden birisi olmuştu.

Gelin görün ki sonrasında işler bir türlü istendiği üzere gidemedi, devam oyunu da yapılamadı. Hak ettiği devam oyununa sonunda kavuşabilecek mi, bunu çok yakında göreceğiz. Öncesinde de demosuyla ısınma çeşitlerine başlamanız mümkün doğal.

Orijinal oyunun arkasındaki takımın bu oyun için tekrar bir ortaya gelmesi hoş. O vakit neyi farklı yaptıklarını ve oyun severlerin neden bu oyunu bu kadar sevdiklerini en yeterli anlayabilecek isimler onlar. Münasebetiyle bu yeni oyuna da benzeri bir dokunuşta bulunmalarını bekliyorum kendi adıma. Demoda hoşuma giden yerler de oldu, kuşkuya düştüğüm yerler de. Umuyorum bu kuşkular yersiz çıkar ve Outcast bir sefer daha kendisini sevdirmeyi başarır. 15 Mart’ta çıkıyor. Bakalım bu sefer bahtı yaver gidecek mi.

Indika

Anton ile ortamızda “en çok sen mi seviyorsun yoksa ben mi?” kapışması çıkarabilecek oyun 🙂 Mecmuanın bu ayki sayısında “Indika Hakkında Bilmemiz Gereken 5 Şey” yazısını yazması yetmiyormuş üzere bir de demosu için Twitch yayını yaptı yahu. Bütün tuşlara basıyor resmen. Oyun çıktığında da incelemeyi 10-15 sayfa müellif herhalde. Şimdiden yılın sonunda yılın oyunları konuşulurken yaşanacak tartışmalar canlanıyor gözümde; Anton vs. ona neden Indika’nın yılın oyunu olamayacağını anlatmayan çalışan 10 kişi 🙂 Elbette o 10 kişi ortasında ben olmayacağım. Zira ben de Indika’yı çok merak ediyor, çıkışını dört gözle bekliyorum. Her şeyiyle ilgimi çeken bir oyun. Demosuna kesinlikle göz atın. Bir aksilik olmazsa yılın 2. çeyreğinde gelecek. Bizler de soluksuz bir halde oynayacağız kısmetse.

Homeworld 3

Homeworld, çok sevdiğim, yeri benim için farklı olan strateji serilerinden birisi. Eminim strateji sever birçok oyuncu için de bu durum geçerlidir. Serinin yeni oyununu da dört gözle bekliyoruz. Serinin son oyununda Kharak çöllerinde kendimizi kaybedeli 8 sene oldu, lisana kolay. Kaldı ki Deserts of Kharak ana serinin bir modülü üzere değil de daha çok bir yan oyun olarak değerlendirilebilecek bir üretimdi, sonuçta serinin alametifarikası olan uzay maceramıza bir orta verip gezegen yüzeyinde gayret ediyorduk. Hal bu türlü olunca da serinin aslına döneceği, bizi yeniden uzayın uçsuz bucaksızlığına taşıyacak yeni oyun, yeni bir heyecan oluyor bizler için.

Demoyu oynarken, vaktinde tipe nasıl yeni bir soluk getirdiğini, nasıl teknik yeniliklere imza attığını, bunun yanında strateji oyunlarının salt ünite basıp düşman üslerine saldırmaktan ibaret olmadığını ve art planda sağlam öyküler anlatılabildiğini de gösteren örneklerden birisi olmayı başardığını bir defa daha anımsadım.

Yeni oyun da birebir tadı yaşatacak, yeniden yüzümüzü güldürecek diye umuyorum -ki esasen demosu da bu tarafta umut veriyor. Demonun sunduğu bir fırsat da yeni oyun modunun test edilebiliyor olması. İş birliği modu, oyuna roguelike ögeler ekliyor. Farklı bir tecrübe vadettiğini söylemek mümkün.

Homeworld 3, 13 Mayıs’ta geliyor. Bu yılın başarılı strateji oyunları ortasına ismini yazdıracağına kuşku yok.

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)