Steam Next Fest Şubat 2024 Demo Teklifleri – #3

Aslında ortamızda 2 liste paylaşalım diye konuşmuştuk. Lakin baktım daha birçok demo var, “Bir liste daha yazsam ne olur ki” dedim, korsan bir liste hazırlayıverdim, çaktırmayın 🙂

Tales of Kenzera: ZAU

Raised by Wolves ve Asassin’s Creed Origins’ten bildiğimiz Abubakar Salim, TGA 2023 merasiminde sahneye çıkıp, stüdyosunun birinci oyunu Tales of Kenzera: ZAU’yu duyurmuştu. Bu oyunun öyküsünün kendisi için şahsî bir boyutu olduğu da söylenebilir. 2013 yılında babasını kanserden ötürü kaybetmesinin akabinde yaşadığı acının ve yasın oyunda tesirli olduğunu açıklamıştı. Oyunla ilgili bir röportajında “Pek çok yerden ilham aldım, ancak aslında 10 yıl evvel babamı kaybettikten sonra yaşadığım acıdan ve sonrasında yaptığım seyahatlerimden çıkan bir fikir bu” demişti.

Genç bir şaman olan Zau, babasını kaybetmiş. Onu mevtten geri getirebilmek için Vefat Rabbi ile pazarlık yapıyor ve kuvvetli, hatta imkânsız denilebilecek bir maceraya atılıyor. Bantu söylencelerinden esinlenen bir cihan yaratılmış bu oyunda. Şaman dansının ritmine kendinizi kaptırıyor, Ay ve Güneş maskeleriyle farklı çatışma tarzları ortasında geçiş yapıp düşmanlarınızı alt etmeye çalışıyorsunuz. Görseller hoş, oyun keyifli, öykü ilgi cazip. Yani her şey olması gerektiği üzere görünüyor.

Uzun lafın kısası, bu oyundan umutluyum, metroidvania çeşidinde hoş bir örnek daha geliyor üzere. Kendisiyle 23 Nisan’da buluşacağız.

Terra Memoria

RYO en sevdiğim oyun tipi olabilir; ister Japon RYO olsun ister Batı tipi RYO, ister taktik strateji olsun isterse son yıllarda örneklerini sıkça görmeye başladığımız aksiyon RYO. Hal bu türlü olunca da nerede bu cinsten bir oyun görsem kendimi tutamıyorum. Steam Next Fest’te de bu türlü örneklere elimden geldiğince bakmaya çalışıyorum.

Bunlardan birisi olan Terra Memoria da sıra tabanlı savaş sistemine sahip bir RYO. Görsel taraftan Octopath Traveler’ı anımsatıyor. Renkli karakterlerden oluşan bir takımımız, bir yandan kristal kıtlığı ve antik robotların taarruzlarına bir tahlil bulmaya çalışırken bir yandan da soluklanıp yemek yapmaktan hazine avcılığına yan faaliyetlerle uğraşıyorlar.

Terra Memoria; bir yandan çatışmalar, bir yandan inşa işleri, bir yandan da çözülmeyi bekleyen bulmacalar barındıran bir RYO. Takip listemize aldık, bekliyoruz.

Sword of Convallaria

Hazır RYO’lardan kelam etmişken, Steam Next Fest’te hoşuma giden bir diğer RYO’dan da bahsedeyim istedim.

Sword of Convallaria, taktik RYO çeşidinde bir oyun. Tekrar Octopath Traveler ve benzerleri üzere piksel grafiklere sahip bir üretim var karşımızda, münasebetiyle sempatik göründüğünü söylemek mümkün. Bunun yanında kıssası ve kahramanları da üzücü durmuyor. Fire Emblem kadar argümanlı olmasa da onu anımsatan istikametleri de var. Farklı sınıflardan birçok karakter, bu karakterleri eğitip geliştirmek, ortalarında bağlar kurmak ve savaş alanlarında takımınızı olabilecek en güzel taktikle yönetim etmeye çalışmak üzere özellikleriyle tıbbın benzeri örneklerini akıllara getiriyor. Oyunun müziklerini FF Tactics ve Tactics Ogre üzere oyunların da müziklerine imza atan Hitoshi Sakimoto yapıyor. Seslendirmeler de düzgün, yeniden tecrübeli isimlerle çalışılmış. Sizin anlayacağınız ilgi çekebilecek bir oyun olması için her tuşa basılmış 🙂

Bütün bunların üzerine bir de fiyatsız olacağı söyleniyor. Bu durumda da bize çıktığında kesinlikle bir talih vermek düşüyor. Bu yıl içerisinde oyun severlerle buluşacak. Takipteyiz.

Global Conflagration

Global Conflagration, bir gerçek vakitli strateji oyunu. Bir paralı asker kümesi isyan çıkarıyor ve Avrupa tekrar bir çatışmanın merkezi haline geliyor. Avrupa devletleri yeni bir birlik kurup bu kümeyle savaşa girişiyor. EDU, önündeki bürokratik mahzurları aşıp Avrupa’yı bir ortada tutmaya çalışırken, Carpathia da Doğu Avrupa’yı tek bayrak altında birleştirmeye çalışıyor. Ortada bir de Vamguard isimli bir fraksiyondan bahsediliyor ancak onlar nedir, necidir, bilemiyorum. Onu da artık oyun çıktığında öğreniriz.

Company of Heroes’un günümüze taşınmış versiyonu üzere değerlendirilebilecek bir oyun Küresel Conflagration. Bu yıl içerisinde erken erişime çıkacak.

Flock

Her ne kadar Palworld, “yaratık toplama” kontenjanını ziyadesiyle doldurmuş olsa da Flock da kendi çapında bu pastadan hisse almaya çalışan bir oyun 🙂 Etrafta dolanıp yaratıkları gözlemliyor ve albümünüze işliyorsunuz. Albüme işlerken hangi familya içerisinde olduğunu ve o familyanın hangi üyesi olduğunu tespit etmek için yaptığınız müşahedeyle o çeşidin özelliklerini eşleştirmeye çalışıyorsunuz. Yaratık kataloğu işlerini bir kenara bıraktığınızda da yaratık toplama faslı devreye giriyor. Topladığınız türlü türlü yaratıkla gökyüzünde süzülüp yeni yerlere yol alıyor, yeni yaratıklar keşfediyorsunuz.

Yaratık çobanlığı ilginizi çekiyorsa, Flock da takip listenize ekleyebileceğiniz oyunlardan.

Once a Tale

Bir yandan Harold Halibut’u bekleyeduralım, onun üzere stop-motion sinema tadında bir öbür oyun daha geliyor. Evvel a Tale, Hansel ve Gretel masalını mevzu edinen bir macera oyunu. Bulmaca ve platform ögeleri de içeriyor. Demo bana bir ölçü Brothers: A Tale of Two Sons’ı da hatırlattı. Burada da 2 kardeşi bir ortada kullanıp çözmemiz gereken bulmacalar, aşmamız gereken pürüzler var.

Bu ortada her ne kadar Hansel ve Gretel masalını merkezine almışsa da etrafını öbür masallarla da besleyip büyütmüş bir oyun Evvel a Tale. Yırtıcı kurt ve kardeşlerinden başka düşmüş domuzu görünce garip gelmesin yani, bunlar üzere farklı masal karakterlerine denk geleceksiniz oyun boyunca.

Çıkış tarihi şimdi belirli değil, lakin bu yıl içerisinde gelmesi bekleniyor.

Welcome to ParadiZe

Gayet geyik bir oyun Welcome to ParadiZe. “Zombilerden kaçıp durmaktan bıkmadınız mı, onları elemanınız haline getirin” sloganıyla özetlenebilecek bir daveti var ParadiZe’ın. Buradaki beşerler bir teknoloji geliştirmişler, zombileri denetim edebiliyorlar. İnşaat işlerinden kaynak toplamaya hatta yeri geliyor bodyguardlık işlerine denetim altındaki zombiler ya da burada isimlendirildikleri haliyle zombotlar bakıyor. Siz de ParadiZe’a gidip kendi zombot takımınızı oluşturmaya, kendinize ilişkin bir kamp kurup geliştirmeye çalışıyorsunuz. Beni eğlendiren bir demo oldu, bu türlü absürt oyunları da es geçmemek lazım.

Sizler de davete kayıtsız kalmayıp ParadiZe’ı ziyaret etmek niyetindeyseniz, kapılar 29 Şubat’ta açılıyor 🙂

Cabernet

Cabernet, 19. Yüzyıl sonlarında Doğu Avrupa’ya götürüyor bizleri. Ailesinin gözbebeği genç tabip Guide Liza’nın cenaze merasimiyle başlıyoruz oyuna. Orada Liza ile ilgili yaptığımız yorumlar karakter özelliklerini belirliyor (Son periyotlarda bu üslup örnekler görmüştük, karakter özelliklerini seçmek için hoşuma giden bir formül bu). Sonrasında da Liza’nın bir mahzende gözlerini açtığını görüyoruz. Bingo! Kahramanımız genç doktorluktan genç vampirliğe terfi etmiş! Kontes Orlova’nın malikanesinde öbür vampirlerle tanışacak, vampir özelliklerini kullanmayı öğrenecek ve bu sonsuz hayatı manalı kılmaya çalışacak bu genç kızımız.

Güzel bir vampir oyunu olabilir. Bu yıl içerisinde çıkacağı söyleniyor. Takip listeme aldım, bekliyorum.

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)