The Day Before’da Skandallar Bitmiyor!

The Day Before ve Fntastic ortamızdan ayrılalı bir mühlet oluyor. Oyun tarihine geçecek bu değişik sürecin yankıları ise devam ediyor. Game Two takımının yeni raporlarına nazaran Fntastic, çalışanları ile de âlâ bağlantı kurmak konusunda ezalar yaşamış. Stüdyodan ayrılan isimlerin itirafları dikkat cazibeli.

Stüdyonun dikkat çeken “gönüllü” geliştirici listesindeki isimler, teker teker sıkıntılarını paylaşmış. Örneğin The Day Before birinci günlerinde epeyce küçük bir ölçeğe sahipmiş. Stüdyonun başındaki ikili Eduard ve Aysen Gotovstev, gün geçtikçe beklentileri artırarak geliştiricilerin üzerine yük bindirmeye başlamış.

Öyle ki projeye birinci kere başlandığında The Day Before çok daha “karikatürize” grafiklere ve ufak multiplayer seçeneklerine sahipmiş. Hatta bir geliştirici, beklentilerin her gün değiştiğini öne sürerken takımın The Day Before’un bir “MMO” olacağından fragmanlar sayesinde haberdar olduğunu belirtiyor. Nihayetinde oyun MMO da olmadı lakin neyse…

  • Arapsaçına Dönen Bir Oyun Öyküsü: The Day Before

Tabii ki toksisite burada bitmiyor. Tıpkı kaynaklar Fntastic’in, Rusya’nın kırsal bölgelerinde bulunan ve işe yeni başlamış pek çok geliştiriciyi de ağır şartlar altında çalıştırıldığını da paylaşmış. Büsbütün fiyatsız çalışan geliştiricilerin yanı sıra, fiyatlı çalışanlara da önemli cezalar kesilmiş.

Mesela projeye dahil olan iki ses sanatkarının, “yetersiz” performansları yüzünden 1.930 dolar ceza aldığı tabir ediliyor.

Durun, daha bitmedi. Fiyatsız personel çalıştıran ve toksik bir iş ortamına sahip olan Fntastic, birebir vakitte mesai konusunda da acımasızmış. Birtakım geliştiriciler, Fntastic’te çalıştıkları müddet boyunca günde 16 saat mesai yaptıklarını söylüyor. Hatta kimileri “yemek yemek ve duş alabilmek için” yetkililere ricada bulunmuş.

Perşembenin gelişi çarşambadan muhakkak diye boşa dememişler sanırım.

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)