The Last of Us’ta Salgının Üçüncü Evresi – Clicker’lar Kimlerdir?

Last of Us serisinde medeniyetin sonunu getiren Cordyceps isimli mantar, bulaştığı kişiyi vakitle insan olmaktan çıkarıp farklı bir kimliğe sokar. Mantar, şimdi yolun başındayken konağın kısmende olsa hala beşere benzediği düşünülebilir. Birinci günler, konağın yüzünde ya da bedeninin rastgele bir yerinde hastalığın tezahürüne, daha doğrusu bir mantar oluşumuna rastlanmaz. Yalnızca dökülen saçlar, deri rengi ve kan çanağı olan gözler üzere belirtiler kelam mevzusudur.

Haftalar sonrasında bedenin çeşitli yerlerinde, bilhassa de yüzünün bir kısmında mantar müthiş bir biçimde büyümeye başlar. Konağın içerisinde güya yeşeren bir ağaç varmışcasına bir ekip uzayan kısımlar görülür. Enfekte olan kişi, hastalığın kendisine verdiği hal doğrultusunda her geçen saniye insan olmaktan uzaklaşır.

Fakat bu yalnızca bir başlangıçtır. Zira Cordyceps’in yapacakları bununla da sonlu kalmaz. Gerçekten bu tedavisi olmayan müzmin hastalık yıllar sonra enfekte olanların yüzünde adeta bir çiçek üzere açılmaya başlayacaktır.

Cordyceps beyin enfeksiyonuna sebep olduktan sonra konağı bu etaba getirmesi yıllar sürer. Uzun bir müddet mantara maruz kalan enfekteler ortalama bir insanı kıymetli ölçüde aşan bir güce sahip olur. Hastalık öylesine dehşet bir boyutta ilerlemiştir ki, çarpık ve yaralı bir yüzden geriye yalnızca pürüzlü dişlerden oluşan bir ağız bırakmıştır. Bu noktada konağın giymiş olabileceği kıyafetlerin birçok genelde yırtılır zira her ne kadar mantar oluşumları konağın en çok yüzünde ortaya çıksa da, bir o kadar da bütün bedenini kaplayan plakalar oluşturur. Lakin yazının başında da söylediğim üzere enfekte olan kişinin bedeninde oluşan bu şeyler gün geçtikçe daha da büyüyecek, insan üzere görünmesine dair hiç bir imkan bırakmayacaktır.

Kısaca bedenin çeşitli yerlerinde beliren bu çıkıntılar hastalığın bir sonraki evresinin (Bloater) erken evresidir. Birebir vakitte enfeksiyonun bu evresi konağı canlı tutmak ve hastalığı daha fazla yayabilmek ismine hayli kıymet taşır. Bedenin birçok bölgesinde ortaya çıkan şeyler tabiri caizse bir zırh misyonu görür. Münasebetiyle gereğince güçlü bir silahınız yoksa bir takırdayanı (ya da tıkırdayanı) başından dahi vurmanız istenilen sonucu vermeyecektir.

Fiziksel olarak böylesine ölümcül olmalarına karşın aslında bütün takırdayanlar kördür. Mantar, ağız bölgesi hariç eksiksiz bütün bir yüzü kapattığı için göremezler. Lakin bu onlar tarafından fark edilmediğiniz manasına da gelmez zira mantar yüzünden oluşan görme kaybı yerine, muazzam boyutta işitsel bir duyum kazanmışlardır. Etrafında olan en ufak bir sesi rahatlıkla duyar ve çok saldırgan bir biçimde amacına hakikat koşmaya başlar.

Ya da öteki bir deyişle; en ufak bir tıkırtı sesi, onları takırdatacaktır…

Son derece tehlikeli olan takırdayanlar, koşucular ve izcilere kıyasla çok daha agresiftirler. Hastalık artık büsbütün kendilerini bilinçsiz üzere gösterse de yeniden de bir zeka sahibi oldukları aşikardır. Avlarının yanlarında koştuğunu fark ederlerse o alanı asla terk etmezler ve gayelerine ulaşana dek mevcutta yer alan her bir karışı denetim ederler. Bununla birlikte direkt önlerinde olmadıkça ya da hareketsiz bir durumda olunduğu sürece farkındalıkları yoktur. Birtakım kaynaklar takırdayanların yüzü bir megafon biçiminde olduğu için ses kaynağının en düzgün alınabildiği yerin takırdayanın kendi önü olduğunu söyler. Bu görüşe nazaran direkt önlerindeyken ses çıkarmak, takırdayanın öteki bir tarafında ses çıkarmaktan çok daha ölümcüldür.

HBO Dizisi The Last of Us’taki Clicker’lar

Hiç elbet Last of Us serisinde takırdayan evresinin farklı bir yeri vardır. Sanırım bu yüzden HBO üretimi uyarlamada çabucak ikinci kısımda bu evre işlenmiş. Oyundaki öykü ile çabucak hemen tıpkı düzlemde olan sahneler, bu cihanın ne kadar tehlikeli olduğunu gözler önüne seriyor. Bu sahneler Ellie için bir noktada yeni bir keşif, Joel ve Tess için ise bir kabus oluyor.

Last of Us Serisine Gönderme Yapan Oyunlar

Last of Us serisinin olmazsa olmazı denilebilecek takırdayan evresine karşı bir çok tanınan üretimde bir nevi hürmet duruşu yapmıştır. En bilinen referanslardan birisi kıssa tabanlı Life is Strange isimli serinin ikinci oyunudur. Oyundaki ana karakterlerden birisi mantar bulaşan bir ağaca bakıp tıpkı bir takırdayan üzere der. Hürmet duruşu dediğim yer ise bu diyalogtan sonra öbür çocuğun takırdayan sesleri çıkarmasıdır.

Bir başka referans Dying Light serisinin birinci oyununda karşımıza çıkar. Oyunun bir kısmında asansörden çıkan arkadaş her ne kadar bir sonraki evre olan şişkinler üzere iri cüsseli bir zombi de olsa baş biçimi yüzünden tıpkı bir takırdayan üzere bir izlenim bırakır.

The Last of Us’ta Salgının Birinci Evresi – Runner’lar Kimlerdir?

The Last of Us’ta Salgının İkinci Evresi – Stalker’lar Kimlerdir?

Son olarak takırdayanların oyunlardan çok çizgifilmlere de bahis olmuşluğu vardır.

Gumball isimli çizgi sinemanın parazit isimli kısmında bir sahne bulunur. Hatta zombi halinin bir görüntü oyunundan aldığından dahi bahsedilir.

Kabaca takırdayan deyip geçmeyin. Bu kozmosun oyun içerisinde tanınan olduğu kadar globalde de ün yapmış bir evre olduğu tartışılmaz bir gerçektir diyerek bir yazının daha sonuna gelmiş bulunduk. Okuduğunuz için teşekkürler!

Ayrıca bu yazıyı görüntü olarak izlemek isterseniz o da çabucak aşağıda:

Kaynak;

//thelastofus.fandom.com/wiki/Clicker

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)