Dev oyun şirketinde yaprak dökümü! Yüzlerce kişi çıkarıldı

Oyun dünyasının en büyük firmalarında işten çıkarma devam ediyor. Electronic Arts’tan (EA) gelen son açıklamada, dünya çapındaki işgücünün yüzde 6’sının kesileceği belirtildi. Bu, 774 çalışanın işten çıkarılacağı manasına geliyor.

EA Games, 774 kişiyi işten çıkarmaya hazırlanıyor

Battlefield ve Need for Speed üzere tanınan oyun franchise’larının sahibi olan EA, yeni bir işten çıkarma tipi başlattı. Şirketin açıklamasına nazaran, çalışanların yüzde 6’sının muahedesi feshedilecek. Bunun karşılığında, operasyonlar yine pahalandırılacak ve yeni strateji ile uyumlu projelere odaklanılacak.

İşten çıkarmaların birden fazla kadrosu etkileyeceği belirtildi. Apex Legends takımında çalışan test mühendisleri de dahil olmak üzere farklı takımlardaki işçisi ele alıyor. Dünya genelinde 774 kişinin işine son verilmesi bekleniyor.

https://shiftdelete.net/steamde-en-cok-satanlar-belli-oldu-bu-oyun-liderligini-surduruyor

EA’den gelen bu haber; Amazon, Google, Meta ve Microsoft üzere teknoloji şirketlerinin işten çıkarma cinsine başlamasının bir modülü. Oyun sanayisi, finansal gayretlerini tekrar yapılandırırken, dünya genelindeki birtakım stüdyolarının kapatıldığını gördük.

İşten çıkarmalara karşın oyun devi, 2023’e dikkat çeken bir başlangıç yaptı. Dead Space Remake Ocak ayında satış listelerinde bir numaraya oturmayı başardı. Şirket, Star Wars Jedi: Fallen Order’ın akabinde popülerliği devam ettirmesi beklenen Star Wars Jedi: Survivor’ı 28 Nisan’da piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Ayrıca Türkiyede, geçtiğimiz haftanın en çok satan Steam oyunlarında da EA’in üretimleri uzunluk gösterdi. Buna nazaran, FIFA 23 üçüncü sırada, EA Play ise on dokuzuncu sırada yer aldı.

Peki siz bu bahis hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz!

Kaynak: Shiftdelete / Teknoloji

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)