Dev oyun şirketinde yüzlerce kişi işten çıkartıldı

Oyun dünyasının en büyük firmalarında işten çıkarma devam ediyor. Electronic Arts’tan (EA) gelen son açıklamada, dünya çapındaki işgücünün yüzde 6’sının kesileceği belirtildi. Bu, 774 çalışanın işten çıkarılacağı manasına geliyor.
EA Games, 774 kişiyi işten çıkarmaya hazırlanıyor

EA GAMES, İŞTEN ÇIKARMALARA BAŞLADI

Battlefield ve Need for Speed üzere tanınan oyun franchise’larının sahibi olan EA, yeni bir işten çıkarma tipi başlattı. Şirketin açıklamasına nazaran, çalışanların yüzde 6’sının muahedesi feshedilecek. Bunun karşılığında, operasyonlar tekrar pahalandırılacak ve yeni strateji ile uyumlu projelere odaklanılacak.İşten çıkarmaların birden fazla ekibi etkileyeceği belirtildi. Apex Legends grubunda çalışan test mühendisleri de dahil olmak üzere farklı takımlardaki çalışanı ele alıyor. Dünya genelinde 774 kişinin işine son verilmesi bekleniyor.

EA’den gelen bu haber; Amazon, Google, Meta ve Microsoft üzere teknoloji şirketlerinin işten çıkarma çeşidine başlamasının bir kesimi. Oyun sanayisi, finansal eforlarını yine yapılandırırken, dünya genelindeki kimi stüdyolarının kapatıldığını gördük.İşten çıkarmalara karşın oyun devi, 2023’e dikkat çeken bir başlangıç yaptı. Dead Space Remake Ocak ayında satış listelerinde bir numaraya oturmayı başardı. Şirket, Star Wars Jedi: Fallen Order’ın akabinde popülerliği devam ettirmesi beklenen Star Wars Jedi: Survivor’ı 28 Nisan’da piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Ayrıca Türkiyede, geçtiğimiz haftanın en çok satan Steam oyunlarında da EA’in üretimleri uzunluk gösterdi. Buna nazaran, FIFA 23 üçüncü sırada, EA Play ise on dokuzuncu sırada yer aldı.

Kaynak: Shiftdelete / Teknoloji

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)