Fenerbahçe maçındaki penaltı kararı yanlışsız mu? Fenerbahçe – Karagümrük penaltı konumu yorumları nedir?

Süper Lig’in 13. haftasında Fenerbahçe, alanında Fatih Karagümrük’ü 2-1 mağlup etti. Müsabakada sarı-lacivertlilerin stoperi Samet Akaydin’in bir durumda topu elle kestiği gerekçesiyle Karagümrüklüler penaltı bekledi. Merak edilenler ortasında ise Fenerbahçe maçındaki penaltı kararı gerçek mu? Fenerbahçe – Karagümrük penaltı durumu yorumları nedir? soruları yer aldı.

FENERBAHÇE MAÇINDAKİ PENALTI KARARI YANLIŞSIZ MU?

Fatih Kargümrük’ün Fenerbahçe maçında penaltı beklediği durum için beIN Sports’un hakem yorumcuları birebir görüşte birleşti. Yorumcular, konumda Fenerbahçeli stoper Samet Akaydin’in topa eliyle müdahale ettiği ve hareketin yüzde yüz penaltı olduğunu belirtti.

FENERBAHÇE – KARAGÜMRÜK MAÇINDAKİ PENALTI DURUMU YORUMLARI NEDİR?

Eski yardımcı hakem Bahattin Duran yaptığı yorumda, “Güven, topu ortalıyor. O sırada kaleci Livakovic ve Samet, tıpkı topa kayarak geliyorlar. Samet, sağ kolunu dirseğinden kırıp üst gerçek kaldırıyor. Evvel kararımı söyleyeyim; bu konum, benim için net bir penaltı. Bunu söylerken neleri dikkate alıyorum? Dönem öncesinde UEFA’nın tüm ülke federasyonlarına gönderdiği eğitim paketinde bu tip konumlar çok ziyadesiyle var. Midtjylland – Feyenoord maçında oyuncu kolunu açıp yüzünü kapatıyor o maçta. Kol, Samet’in konumundan daha yakın yüzüne. Top, o kola gelmese yüzüne gelecek. Ona karşın UEFA diyor ki; bu durumlarda hakem penaltı noktasını göstermeli, penaltı vermeli, şayet hakem vermezse VAR kesinlikle müdahale etmeli.” sözlerini kullandı.

Eski hakem Bülent Yıldırım da konumun penaltı olduğunu belirtirken, “Çok fazla teknik ayrıntıda boğulmaya gerek yok. Kolun yana gerçek genişletilmesi, üst yanlışsız genişletilmesi, öne gerçek genişletilmesi; bunların tamamı doğal olmayan hadiseler. Bu konum özelinde kayan Samet, bu türlü mi kayarsınız topa? Vücudunuzu ne yaptınız? Genişlettiniz.” dedi.

Bir başka eski hakem Deniz Çoban ise, “Bir sefer bu, bedenin doğal aksiyonunun bir sonucu değil. Kol, bedenden açılmıştır. Doğal bir aksiyon değildir. Yüzünü kapatmak için yapılmış refleks bir hareket değildir. Beraberinde bu el, tam da son 1-2 yıldır literatüre giren topun önüne bariyer oluşturmuştur. Açık, bedenden uzakta. Net bir penaltı benim için de. Kesinlikle ve kesinlikle VAR, bunu inceledikten sonra bir inceleme için hakemi de kenara davet etmeliydi. Burada bir penaltı kararı çıkmalıydı. Tartışmasız benim için de açık bir penaltı bu.” halinde konuştu.

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)