Gençlerbirliği hangi ligde, kaçıncı ligde, Muhteşem Lig’de mi oynuyor?

Gençlerbirliği Spor Kulübü ya da yaygın kullanılan ismiyle Gençlerbirliği, Gençlerbirliği‘nin 1. Lig’de gayret eden profesyonel futbol takımıTakım, iç saha maçlarını Ankara’nın Etimesgut ilçesine bağlı Eryaman semtinde yer alan 20.560 seyirci kapasiteli Eryaman Stadyumu’nda oynamaktadır. 1923 yılında futbol kulübü olarak kurulan Gençlerbirliği, Türkiye’nin en eski kulüplerinden birisidir. Pekala, Gençlerbirliği hangi ligde, kaçıncı ligde, Muhteşem Lig’de mi oynuyor?

GENÇLERBİRLİĞİ HANGİ LİGDE, KAÇINCI LİGDE?

Gençlerbirliği, kurulduğu 1923 yılından çabucak sonra Ankara Futbol Ligi’ne katılmış ve otuz dört dönem bu tertipte çaba etmiştir. Bu ligde toplam on sefer şampiyon olarak en başarılı ekip olmuştur. Türkiye Futbol Şampiyonası’nda 1941 ile 1946 yıllarında birinci olarak Türkiye şampiyonu olmuş, 1950’de ise ikinci olmuştur. Pekala, Gençlerbirliği hangi ligde, kaçıncı ligde, Üstün Lig’de mi oynuyor?

GENÇLERBİRLİĞİ HANGİ LİGDE, KAÇINCI LİGDE?

Gençlerbirliği Spor Kulübü ya da yaygın kullanılan ismiyle Gençlerbirliği, Gençlerbirliği’nin 1. Lig’de çaba eden profesyonel futbol grubu. Kadro, iç saha maçlarını Ankara’nın Etimesgut ilçesine bağlı Eryaman semtinde yer alan 20.560 seyirci kapasiteli Eryaman Stadyumu’nda oynamaktadır. 1923 yılında futbol kulübü olarak kurulan Gençlerbirliği, Türkiye’nin en eski kulüplerinden birisidir.

Gençlerbirliği, kurulduğu 1923 yılından çabucak sonra Ankara Futbol Ligi’ne katılmış ve otuz dört dönem bu tertipte çaba etmiştir. Bu ligde toplam on defa şampiyon olarak en başarılı grup olmuştur. Türkiye Futbol Şampiyonası’nda 1941 ile 1946 yıllarında birinci olarak Türkiye şampiyonu olmuş, 1950’de ise ikinci olmuştur. Ankara Futbol Ligi 1959 yılında sona ermiş ve Harika Lig kurulmuştur. Gençlerbirliği tertibe birinci dönemden itibaren dahil olmuş ve on bir dönem boyunca aralıksız olarak Harika Lig’de gayret etmiştir. Harika Lig’de şampiyonluğa ulaşamayan kırmızı siyahlı takım, en büyük muvaffakiyetini 1965-66 ve 2002-03 dönemlerinde ligi Beşiktaş ve Galatasaray’ın akabinde üçüncü sırada tamamlayarak elde etmiştir. Kulüp, Murat Cavcav’ın başkanlığının 2. yılında “Gençlerbirliği’nin efsane başkanı” olarak görülen İlhan Cavcav’ın ismi verilen 2017-18 Üstün Lig döneminde Ümit Özat’ın teknik yöneticiliğinde ligi 33 puanla 17. sırada tamamlamış ve 29 yıl ortadan sonra 1. Lig’e düşmüştür.

RENKLER VE FORMA

Kulübün renklerinin belirlenmesiyle ilgili çeşitli söylentiler mevcuttur:

Kulüp kurulduktan sonra gereksinim duyulan formalar için kumaş almaya giden öğrenciler, gittikleri dükkânda o yılların yoksunluğu içinde yalnızca kırmızı ve siyah renkli kumaşlar bulabilirler, biraz da mecburiyetten birinci formalar bu renklerle dikilir, bunun sonucunda kulüp renkleri belirlenir.

Beden Eğitimi öğretmeni Ekrem Bey’in kimi öğrencileri Sultani kadrosuna almaması ile Sultani’den ayrılarak kurulan kulüp, barış sağlanıp iki kulübün (Muallimler Birliği ile Genç Liseliler) birleşmesi kelam konusu olduğunda, liseli öğrenciler Ankara İdadisi (Erkek Lisesi) Müdürü ve Muallimler Birliği Lideri Münif Kemal Ak’ın gönlünü almak için ona Ankara’da epey yaygın olan kırmızı-siyah gelincikler götürürler, grup da bu olayın sonucunda renklerini Ankara gelinciğinin renklerinden alır.

Yer aldığı lig: Ligler: TFF 1. Lig,

Kaynak: Haberler.com / Gündem

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)