Görme Engelli Genç Futbolcu Feyzullah Ayğan, Ulusal Grup Hayali İçin İdman Yapıyor

HAKKARİ’nin Yüksekova ilçesinde yaşayan, bir fakülte ve yüksekokul mezunu görme engelli Feyzullah Ayğan, Görme Engelliler Ulusal Futbol Grubu’na girebilmek için her gün 4 saat idman yapıyor. Küçüklüğünden beri atletizm ve futbola ilgisi olduğunu belirten Ayğan,  “Futbol, bana yaşama sevinci katıyor. Topumu alıp halı alana geldiğimde yaşadığımı hissediyorum” dedi.

Batman’da, babasıyla birlikte 5’i görme engelli, 8 kişilik ailenin 3’üncü çocuğu olarak doğup büyüyen Feyzullah Ayğan, birinci, orta ve lise eğitiminin akabinde 2016’da Ordu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma İktisadı ve Sanayi Alakaları Kısmı’ndan, 2018’de ise 2 yıllık olan Van Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde 2 yıllık Muhasebe kısmından mezun oldu. Bu yıl kazandığı YYÜ Tarih Öğretmenliği’nde üçüncü üniversitesini okuyacak olan Ayğan’ın azmi ve başarısı, örnek oluyor.

YÜKSEKOVA’YA YERLEŞTİ

Öğrencilik yıllarında, 9 yıl evvel, Hakkari Yüksekova’da yaşayan Esra Yılmaz ile tanışan Ayğan, evlenip 3 yıl evvel ilçeye yerleşti. Aldığı engelli maaşıyla ailesini geçindiren Ayğan, 2 yıl evvel de görme yetisini büsbütün kaybetti. Küçüklüğünden beri ilgi duyduğu ve keyifle yaptığı futbol ve atletizm çalışmalarına devam eden Ayğan, Atletizm ve Görme Engelliler Ulusal Futbol Grubu’na girebilmeyi hayal ediyor. Bu hususta Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü ile görüşen Ayğan, kendisine yardımcı olmak üzere görevlendirilen kişinin dayanağıyla her gün halı alana gidip 4 saat idman yapıyor.

3’ÜNCÜ ÜNİVERSİTEYİ OKUYACAK

Eğitimini de sürdüren Feyzullah Ayğan, Van YYÜ Tarih Öğretmenliği’ne kayıt yaptırdı. Okula başlayacağı günü bekleyen Ayğan, spor sevgisini anlattı. Ulusal atlet olmayı isteyen Ayğan, “3 yıl evvel evlenerek Yüksekova’ya yerleştim. Ailemizdeki genetik göz tansiyonu nedeniyle 2 yıl evvel ben de görme yetisini büsbütün kaybettim. 2’si kız 4 kardeşim ile babam da görme engelli. Lakin bu durum hiçbir vakit beni yıldırmadı. Bir müddet konutta kaldım. Daha sonra da Yüksekova Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü’ne giderek hayallerimin olduğunu, atletizmle ilgilenip, futbol oynamak istediğimi söyleyerek dayanak istedim. İlçe Spor Müdürü Sami Keskin, bana takviye vererek, hayallerime ve ideallerime ulaşabilmem için yardımcı oldu. Ben de çok çalışarak gayret gösteriyorum. Koşudaki gayem ‘Milli Grup’ya seçilip dünya rekoru kırmak, futbolda ise ‘Milli Kadro’ya girerek ülkemi temsil etmek istiyorum. Atletizm ve futbolla uğraşıyorum. Futbol, bana yaşama sevinci katıyor. Topumu alıp halı alana geldiğimde yaşadığımı hissediyorum” diye konuştu.

Ayğan’a dayanaklarından ötürü keyifli olduklarını anlatan Yüksekova Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü Sami Keskin ise Yüksekova’da sporu tavana yaymayı hedeflediklerini belirterek, “Feyzullah kardeşim, benimle irtibata geçerek takviye istedi. Bizler de talebini kabul ettik, her gün konuttan alana, alandan meskene götürüyoruz. Başarılı, azimli bir kardeşimiz. Elimizden gelen bütün takviyeleri kendisine vereceğiz, kâfi ki gayelerine ve hayallerine ulaşsın” dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Spor

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)