Halil Umut Meler’e yumruk atan Faruk Koca sessizliğini bozdu

Çaykur Rize spor maçında Hakem Halil Umut Meler’e yumruk atan Muhteşem Lig takımlarından Mke Ankaragücü‘nün eski lideri Faruk Koca, yaşanan olayın akabinde birinci sefer röportaj verdi.

“BEŞERİZ ŞAŞARIZ”

Adli süreç devam ettiği için ayrıntıya girmek istemediğini lisana getiren Faruk Koca, “Ülke futbolunun geldiği durumla ilgili aksilikler peş peşe gelince biz de insanız, beşeriz, bazen zayıf düşebiliyoruz, bu türlü reaksiyon verebiliyoruz. Haksızlığa reaksiyon vermek insani bir şey lakin reaksiyonun biçimi yanlış olabilir. O manada biçim konusunda öz tenkidimizi yaptık” dedi.

“BU OLAYLAR DURUP DURURKEN OLMUYOR”

Süreçten ders çıkarılarak adımların yanlışsız atılması gerektiğini söz eden Koca, “Herkesin sorumluluğu var. Gençlik ve Spor Bakanlığı, TFF, spor kulüpleri, spor kamuoyu, basın, futbolun paydaşları, sıkıntıyı bütün boyutlarıyla düşünmelidir. Bu olaylar durup dururken olmuyor. Her hafta maçlardan sonra hakemlerle ilgili değerlendirmeler, tenkitler yapılıyor. Bu tenkitlerin kanıksanmaması lazım zira kanıksandığında olayların tahlili noktasında problemler yaşanıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Faruk Koca, Türkiye’de futbolun uzun müddet bu biçimde yaşamasının mümkün olmadığını söyledi.

Maçlara gelen taraftar sayısının giderek düştüğüne dikkati çeken Koca, “Türkiye’de futbolun bu biçimde, bu kodlarla yahut bu kurallarla uzun müddet yaşaması mümkün değil. Taraftar artık maça gitmek istemiyor. Bu hepimizin sorumluluğudur, başta da federasyon ki bunun nedenleri konusunda konuşması gerekir. Bu olay, meselelerin masaya yatırılıp, tahlil noktasında katkı sağlarsa bir mana tabir eder.” dedi.

“BEDELİNİ ÖDEDİK”

“Biz zati ferdi yaptığımız hareketten ötürü bunun bedelini ödedik.” sözünü kullanan Koca, “16 gün cezaevinde kaldım. İsimli süreç devam ediyor. Keşke olmasaydı. Toplum olarak maalesef tenkit ve ihtarlardan fazla olaylar, büyük boyutlu aksiyona dönüştükten sonra dikkatimizi çekiyor. Bunun düşüncesini yaşamış biri olarak, bu olay, sonraki süreçte güzel adımların atılmasına sebep olursa biz de teselli oluruz.” diye konuştu.

Türkiye’de futbolun marka pahasının azaldığını vurgulayan Koca, “Bunda başta Gençlik ve Spor Bakanlığı, TFF, futbol kulüpleri ve liderleri bizler de dahil, futbolcular, menajerler, hocalar, herkes bu işin suçlusudur.” değerlendirmesini yaptı.

Faruk Koca, MKE Ankaragücü Kulübündeki başkanlık misyonuna ait, “Ben bir kulübün başkanlığını yapmadım, ben bir toplumsal sorumluluk projesinin başındaydım.” tabirini kullandı.

“20 BİN KİŞİYİ DENETİM EDEMEZSİNİZ”

Türkiye’de futbolun milyonlarca beşere hitap ettiğinin altını çizen Koca, “Türkiye’de futbol kulüplerinin liderleri, siyasi partilerden sonra en büyük kitleyi yöneten bireylerdir. Bizler 30 milyonluk bir kitleyi yönetiyoruz. Türkiye’nin en varlıklı, en kültürlü insanlarından en varoş, en kenardaki insanın tek arenada buluştuğu bir yer burası. Sorumluluğu çok büyük. Bu 30 milyon kitleyi yöneten kurumların çok önemli kurallarının olması ve prensiplerden de ödün verilmemesi gerekir. Yoksa bu kitleyi demoralize edersiniz. Demoralize kitlenin de toplumsal olaylarda ne yapacağı aşikâr olmaz. Her maçta maalesef kulüpler önemli cezalar alıyor. Kitle maça giderek, deşarj olmak istiyor. Makus tezahüratı kimse istemez fakat 20 bin kişiyi de denetim edemezsiniz. Empatiyle bakılıp kıymetlendirilmesi gerekiyor. Bu manada fiziki müdahalenin haricinde maçlarda kişisel hiçbir şeyin yasaklanmaması gerekir. Lakin her hafta MKE Ankaragücü ceza alıyor. Denetim yahut müdahale edemediğiniz kitlelerin düşüncesini kulüpler yaşıyor. MKE Ankaragücü geçen yıl makus tezahürat ve merdiven boşlukları münasebetleriyle 8 milyon 700 bin lira ceza aldı. Bu olacak iş değil, aslında gelir yok.”

“HERKES SUÇLU”

Türkiye’de futbolun çok büyük problemlerinin bulunduğunu anlatan Faruk Koca, “Problemlerin, kompleksiz, bütün çıplaklığıyla masaya yatırılıp konuşulması gerekiyor. Bakanlık, TFF, kulüp liderleri biz de dahil, spor medyası da başta olmak üzere futbolun bütün paydaşları, herkes hatalı.” dedi.

Yanlış sistemin üzerinde oturmanın da hata olduğunu lisana getiren Koca, “Biz yanlış bir düzeneğin üzerinde oturuyoruz. Sonra öfkelenip kızıp reaksiyon veriyoruz. Bütün kulüp liderleri hakemlerle ilgili çok ağır tabirler kullanıyor. Spor yorumcuları hakemlerle ilgili ağır tabirler kullanıyor. Hakemler de rahatsız. O vakit bunun bir halde düzelmesi gerekir. Hakemler de yanlış yapmak istemez. Bu problemler konuşulmaz, kurallar yanlışsız düzgün oturtulmazsa sorun devam edip büyüyecektir. Dünyada futbol markalarının bedeli artarken Türkiye’de düşüyor. Stada gelen taraftar sayısında büyük düşüş var ve bunun hatalısı futbolun paydaşlarıdır.”

“TÜRKİYE’DE FUTBOL KÜLTÜRÜ YOK”

Faruk Koca, MKE Ankaragücü’ne büyük emek verdiğini belirterek, futbol yöneticiliğinin çok sıkıntı olduğunu anlattı.
İnsanların kulüp başkanlığının tanınan tarafını gördüğünü lakin futbol idaresinin “sıkıntılı iş” olduğunu aktaran Koca, “Her gün para aramak zorunda kalıyorsunuz. Futbolcu almalısınız. Muvaffakiyet olunca alkışlanıyor, en ufak başarısızlıkta eleştiriliyorsunuz. Türkiye’de olması gereken bir futbol kültürü yok. Bu, futbol izleyicisine bırakılmaz. Futbolun kurumsallaşması lazım.” tabirlerini kullandı.
Amatör kümeye düşeceği noktada MKE Ankaragücü’nde sorumluluk aldıklarını kaydeden Faruk Koca, “Mali ve kurumsal yapı olarak Türkiye’nin en düzgün kulüplerinden biri haline gelen MKE Ankaragücü’nün mevcut futbolculardan diğerine borcu yok. Vergi borcu dahi yok.” diyerek kelamlarını tamamladı.

Kaynak: AA / Spor

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)