Manisiz Aslanlar Balosu ve Galatasaray Paralimpik Akademi Lansmanı Gerçekleştirildi

İSTANBUL,

Engelsiz Aslanlar Balosu ve Galatasaray Paralimpik Akademi kuruluşunun basın lansmanı gerçekleştirildi.

Ali Sami Yen Spor Kompleksi RAMS Park’ta düzenlenen lansmana Galatasaray Kulübü Lideri Dursun Özbek’in eşi Mesude Özbek, Galatasaray İdare Şurası Basın Sözcüsü İstek Tevfik Morova, Galatasaray Tekerlekli Sandalye Basketbol Ekibi Başantrenörü Sedat İncesu ve atletler katıldı.

Lansmanın açılış konuşmasını gerçekleştiren Mesude Özbek, 29 Şubat tarihinde Çırağan Sarayı’nda düzenlenecek Manisiz Aslanlar Balosu hakkında şunları söyledi;

“Değerli basın mensupları, “Bu ekipte senden bir kesim var” diyerek çıktığımız yolda, Tekerlekli Sandalye Basketbol Kadromuzu onurlandıracak ve Galatasaray Paralimpik Akademisi sayesinde paralimpik branşların ülkemizdeki geleceğine ve dünyadaki yerine istikamet verecek bir buluşmanın, Manisiz Aslanlar Balosu’nun arifesindeyiz. Sporun sadece büyük kitlelerin takip ettiği sanayileşmiş branşlardan ibaret olmadığını, sportif ruhun çabaya dayalı köklerini hiç unutmamak gerektiğini biliyoruz. Pürüzleri ortadan kaldırabilme gücüne sahip Paralimpik branşların bu ruhun korunmasındaki ehemmiyeti büyüktür. Candan bir uğraşla ve birleştirici bir farkındalıkla çıktığımız yolda, bu yılki Manisiz Aslanlar Balomuz, 29 Şubat tarihinde Çırağan Sarayı’nda düzenlenecek. Galatasaray Spor Kulübü’nün 100’üncü yaşında kurulan Tekerlekli Sandalye Basketbol Kadromuzu, Cumhuriyetimizin ikinci asrında da tıpkı şevkle ve birinci günkü heyecanımızla desteklemek için sizlerle bu özel gecede buluşmayı diliyoruz. Hepinize hürmetler sunuyorum.”

Galatasaray Spor Kulübü İdare Konseyi Sözcüsü İstek Tevfik Morova ise şu tabirleri kullandı:

“Mesude hanıma teşekkür ederim bu girişi yaptığı için. Tekerlekli Sandalye Basketbol Grubu olarak 2017 yılında Dursun Özbek’in başkanlığında, Mesude hanımın önderliğinde bu türlü bir balo düzenlemiştik. Mesude hanımda o balonun en çok çalışan düzenleyicisi ve muvaffakiyetindeki en büyük hisse sahibiydi. Kendisinden tekrar rica ettik birlikte tekrar yapalım diye. Onun sihirli eli inşallah uğurlu gelecektir. 29 Şubat akşamının duyurusunu şimdiden yapmış oluyoruz. Çırağan Sarayı’nda hoş bir balomuz olacak. Geçen seferkinden daha görkemli olacağını umuyoruz. Galatasaray Tekerlekli Sandalye Basketbol şubesi 2005 yılında Galatasaray Spor Kulübü’nün 100. yılında kuruldu. Geçtiğimiz 18 sene içinde 21 şampiyonlukla rekor kırdı. Burada sevgili hocama da çok teşekkür ediyorum. Kuruluşundan beri bunun peşinde olduğu için. Birebir vakitte ulusal grubun da hocası kendisi. Bu şampiyonlukların içinde Kıtalar ortası şampiyonluk, Avrupa Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu, Türkiye Muhteşem Ligi şampiyonlukları var. Uzun yıllar kimsenin erişemeyeceği rekor olarak kalacak. Son 3 yıldır biraz geriden gidiyoruz lakin bu sene itibariyle bir atağa kalktık. 1,5 sene evvel biz idareye geldiğimizde birtakım amaçlar koyduk. Koyduğumuz gayelerin gerçekleşmesi çabucak olmuyor, birazcık işi öğrenmek için vakit geçmesi gerekiyor. Geçen sene alışma evresini geçirdikten sonra bu sene düzgün bir ekip kurduk. Geçen hafta da Türkiye’den tek Avrupa Şampiyonlar Ligi’ne katılan ekip olarak İstanbul’da küme maçlarını yaptık. 3 maçta 3 galibiyet aldık ve çeyrek finale çıktık. 7-10 Mart ortasında Almanya’da çeyrek final maçları olacak. Orada da kümeden çıkıp yarı final ve final oynamayı hedefliyoruz. Güçlü rakipler var fakat bakacağız.”

BALOMUZLA BİR ARADA PARALİMPİK SPOR AKADEMİSİNİN DÜĞMESİNE BASIYORUZ

“Galatasaray Spor Kulübü’nün 550 yıla yakın bir geçmişi var liseden başlayarak. 1905 yılında Galatasaray Lisesi’nde kurulmuş bir kulüp. Biz Türkiye’nin en büyük spor kulübüyüz. Geçtiğimiz sene yaşanan asrın felaketinde göstermiş olduğumuz uğraş ve eforlarla Türkiye’nin ve dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri haline geldiğimizi gururla söyleyebilirim. Bu çerçevede yaşadığımız bu olayların devamında biz idaremiz olarak liderimizin talimatı ve dayanağıyla toplumsal yardımlaşmayı nasıl daha ileri götürebiliriz diye düşündük. Hocamızla da konuştuk. Bu projeyi biraz ilerleterek dünyada seçkin kulüplerin ortasında birinci kere paralimpik spor akademisini hayata geçirmeye karar verdik. Bugün balomuzla bir arada paralimpik spor akademisinin düğmesine basıyoruz. Bu akademi engelli vatandaşlarımızın hayata kazandırılması ve pürüzleri aşarak yapabilecekleri spor kollarında faaliyetlerde bulunmalarını sağlayacak bir yapı olacak. Biz çeşitli kamu kuruluşları, belediyeler ve özel dal firmaları ile vatandaşlarımızın da iştirakiyle elimizdeki ve elimize geçecek olan Türkiye’deki engelli vatandaşlardan her bir bireye ulaşmaya çalışacağız. Ulaştığımız bir engelli vatandaşımız bir aile demek. Bir kişiyi tekrar hayatın içine kattığınız vakit bir aileyi de katmış oluyorsunuz. Türkiye’nin %7’si kadar engelli vatandaş sayımız var. Bunların içinde görme engelli, ortopedik engelli, işitme engelli, zihinsel engelli vatandaşlarımız bulunuyor. Yaklaşık 3 milyon engelli vatandaşımız olduğunu iddia ediyoruz. Bir sıhhat kuruluşu ile bir arada bir proje gerçekleştirdik. Vatandaşları belediyeler vasıtasıyla sıhhat kuruluşlarında fizik tedavilerini yaptırıp sonrasında belediyelerin spor salonlarında Galatasaray Spor Kulübü’nün o branşlarla ilgili eğitmenlerinin danışmalığında sportif faaliyetlere yönlendiriyoruz. Yönlendirdiğimiz sportif faaliyetlerden o vatandaşların hangileri hangi spora yatkınsa bizim kendi mevcut branşlarımızın altında paralimpik branşımızı açacağız. Galatasaray Spor Kulübü tek başına bu kadar bireye yetmeyebilir. Bizim hedefimiz vatandaşlarımızı spora kazandırdığımız vakit hem Türkiye’deki başka kulüplerin hem de ulusal grubumuzun yararına sunmak istiyoruz. 2028 Los Angeles Paralimpik Olimpiyatları’na kadar yetiştirdiğimiz atletleri oralara ulusal olarak yollamak.”

“BENİM HER VAKİT GURUR DUYDUĞUM ATLETLERİM VAR”

Galatasaray Tekerlekli Sandalye Basketbol Kadrosu Başantrenörü Sedat İncesu da şunları söyledi:

“Takımımız 2005 yılında Galatasarayımızın 100. yılında kurulmuştur. Cumhuriyetimizin 100. yılında da liderimizin, idare konseyimizin ve Mesude hanımın sayesinde bir projeye daha imza atıyoruz. 2 gün evvel 6 Şubat sarsıntısının birinci yıl dönümüydü. Benim maçlarda hoca olarak davrandığım lakin her vakit gurur duyduğum atletlerim var. İsmail ve Fikri ile başlamak istiyorum. İsmail dünyada kendi puanında en değerli basketbolculardan biri. Basketbol mesleğinin dışında 1999 sarsıntısında Yalova’da göçük altında kaldıktan sonra engelli olarak kalmış. Biz 2005 yılında İsmail’i transfer ettikten sonra muazzam bir meslek yaşadı ve hala da yaşıyor. İsmail ve Fikri, Spor Bakanlığı’nda paralimpik uzmanı olarak çalışıyorlar. Fikri şu an kadro kaptanımız. Selvi geçtiğimiz sene Hatay’da zelzelesi yaşamış, kendisi bayan ulusal kadromuzdan bir atletimiz. Ailesiyle Mersin’e taşınmış ama biz onu transfer ettik. Akıl almaz performanslar sergiliyor, muazzam bir sportmen. Hala daha ilerleme yolunda. Nuran bizim birinci sivil gazilerimizden. Terör saldırısından sağ kurtulmuş, iki ablasını, iki kız arkadaşını taarruzda kaybetmiş. 12 yıldır biz seni neden bulamadık diye konuştuk. Şu an önemli manada spor ile hayata kazandırılıyor. Buğra 15 yaşında bize toplumsal medyadan ulaştı. U22 ulusal ekibi ile dünya ikincisi oldu. 2 uzatma oynadığımız maçı geri getiren isimlerden biriydi. Mücahit ve Enes U22 ulusal grubu ile Avrupa şampiyonluğu yaşamış, dünya ikinciliği yaşamış. Şu anda da A ulusal kadrosu domine edecek duruma geldi. Bu proje de birebir bu grubunki üzere ilerleyecek. 6 Şubat sarsıntısından sonra engelli olan vatandaşları da spor ile hayata kazandırmak istiyoruz. Ben başta liderimize, idare şurası üyemize ve tıpkı 2017’de olduğu üzere yanımızda olan Mesude hanıma teşekkür ediyoruz. Galatasaray kültürü toplumsal olaylara başını çeviren, ben spor kulübüyüm demeyen bir kulüp. Birçok proje varken bilhassa bizim projemize gösterdikleri ilgi için liderimize, Mesude hanıma ve idare heyeti üyelerimize çok teşekkür etmek istiyorum. Bu proje için tıpkı deniz yıldızı üzere tahminen binlercesine ulaşamayacağız lakin onları tek tek kurtarmak bu projenin en değerli kısmı. Eminim sporcularımızda bu başarılı projeyi devam ettirerek sonraki engelli kardeşlerine yardım edecekler.”

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Spor

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)