Mehmet Selim Kiraz kimdir? Mehmet Selim Kiraz kim neden, ne vakit öldü?

Berkin Elvan’ın vefatına ait soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz 31 Mart 2015’te İstanbul Adalet Sarayı’nda şehit edildi. 8’inci mevt yıl dönümünde ise Mehmet Selim Kiraz kimdir? Mehmet Selim Kiraz kim neden, ne vakit öldü? soruları aratıldı.

MEHMET SELİM KİRAZ KİMDİR?

Siirt’e bağlı Karaboğaz köyünde, 1969 yılında doğan ve 6 çocuklu Hakkı ve Saadet Kiraz çiftinin tek erkek evladı olan Mehmet Selim Kiraz’ın, 31 Mart 2015’te avukat üzere hareket ederek adliyeye giren terör örgütü DHKP-C üyesi Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol tarafından odasında rehin alınarak öldürülmesinin üzerinden 4 yıl geçti.

Mersin İmam Hatip Lisesi’nde okuyan Kiraz, birebir vakitte terzi çıraklığı yaparak aile bütçesine katkı sağlamaya çalıştı. Terzi çıraklığı ve okulu bir ortada yürüten Kiraz, mezun olmasının akabinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazandı.

Hukuk fakültesinden 1994 yılında mezun olan Kiraz, 1995 yılında hakim adayı olarak Mersin’de vazifeye başladı. Kiraz, sırasıyla Erzincan, Çayır, Karaman, Kazım Karabekir, Iğdır ve Osmaniye cumhuriyet savcılıkları vazifesini yürüttü. 2010 yılında Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Savcılığı vazifesine atanan Kiraz, burada 4 yıl vazife yaptıktan sonra 2014 yılında HSYK yaz kararnamesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına tayin edilerek, Memur Cürümleri Ofisi’nde görevlendirildi.

Yakın etrafı ve arkadaşları tarafından örnek bir insan olarak gösterilen, çizgi sanatına olan ilgisiyle de bilinen 2 çocuk babası Kiraz, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığındaki vazifesini yürütürken, 31 Mart 2015 tarihinde çalışma odasında misyonu başında şehit edildi.

Avukat üzere hareket ederek, aranmadan silahlarıyla 31 Mart 2015’te öğle saatlerinde Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na giren terör örgütü üyeleri Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol, Seyahat odaklı aksiyonlar sırasında hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın vefatına ait soruşturmayı da yürüten Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın 6. katta bulunan makam odasına girdi.

Anadolu Ajansı olayı, saat 13.56’da, “Berkin Elvan’ın vefatına ait soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Cürümleri Ofisi Savcısı Mehmet Selim Kiraz, adliyedeki odasında rehin alındı.” tabirleriyle kamuoyuna duyurdu.

Adliye içinde rehin tutma hareketi devam ederken, olay yerine gelen yetkililer, savcının kurtarılması için ağır efor harcadı. Ailesi, arkadaşları ve yakınlarının yanı sıra ekranları başındaki kamuoyunun bekleyişi, rehin alınma olayından yaklaşık 6 saat sonra duyulan silah sesleriyle yerini kaygıya bıraktı.

MEHMET SELİM KİRAZ NEDEN ÖLDÜ?

“Saat 21.55’te kaybettik”

Silah seslerinin duyulmasından bir mühlet sonra vurulduğu anlaşılan Kiraz, ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Kamuoyunun kurtarılmasını beklediği savcı Mehmet Selim Kiraz’la ilgili makûs haber, saat 23.20 sıralarında İstanbul Vilayet Sıhhat Müdürü Selami Albayrak tarafından verildi. Albayrak, operasyonun akabinde ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan 46 yaşındaki savcı Kiraz’ın bütün müdahalelere karşın hayatını kaybettiğini açıkladı.

Kiraz’ın ağır formda yaralanmasıyla ilgili açıklama yapan İstanbul Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çavlan Çiftçi de, “Savcı Kiraz, saat 20.50 sıralarında geldi ve saat 21.55’te kaybettik. Lakin geldiğinde aslında kaybetmiştik.” dedi.

Kiraz’ın şehit edilmesinin akabinde adliyede düzenlenen merasime, bütün adliye çalışanının yanı sıra avukatlar ve yargı dünyasından birçok isim ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende konuşan periyodun İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Haydi Salihoğlu, Savcı Kiraz’ın mesaisi başında, menfur bir akına uğrayarak şehit edildiğini belirterek, “Ruhu şad olsun. Ardında binlerce Mehmet Selim olduğunu unutmasın. Biz, onun adalet alanındaki gayretini en yüksek düzeyde yürüteceğiz, kelam veriyoruz.” sözlerini kullandı.

“Oğlum bunu hak etmemişti”

Törende konuşan şehit savcının babası Muhammet Hakkı Kiraz da, “Oğlum bunu hak etmemişti lakin yazgıda bu varsa boynumuz kıldan incedir. Yüreğim de yanıyor lakin şükrediyorum.” dedi.

Kiraz’ın cenazesi, Eyüp Sultan Camisi’ndeki merasimin akabinde Eyüp Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Olayın akabinde şehit savcının isminin, İstanbul Adliyesi’ne verilmesi kararlaştırıldı. Kiraz’ın rehin alınması sırasında başına silah dayandığı ana ait fotoğrafların gazeteler ve internet sitelerinde yayınlanmasıyla ilgili ise davalar açıldı.

Savcı Kiraz’ın şehit edildiği terör saldırısının yaşandığı İstanbul Adliyesi’nde, hain atağın akabinde ağır güvenlik tedbirleri alınmaya başlandı. Periyodun İstanbul Cumhuriyet Başsavcısısı Haydi Salihoğlu, güvenlik açığıyla ilgili adliyelere aranmadan giriş yaptırılan avukatların, vatandaşlar üzere aranmasına yönelik karar alıp uygulattı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca olay gününe ait paylaşılan fotoğraflarda, Kiraz’ı şehit eden teröristler Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol’un, başka ayrı adliyeye girişleri yer aldı. Teröristlerden birinin avukat girişinden elinde cübbeyle, öteki teröristin ise vatandaşların girdiği kapıdan arama yapılarak adliyeye girdiği belirlendi.

Paylaşılan fotoğraflarda, Yayla ve Doğruyol’un adliye içerisinde koridorlarda yürüdükleri, buluştuktan sonra da Kiraz’ı şehit ettikleri odaya girdiği anlar yer aldı.

İstanbul Sulh Ceza Hakimliği, başsavcılığın talebi üzerine 6 Nisan’da, Kiraz’ın rehin alınması imajlarını yayınlamaya devam eden arama motoru Google ve YouTube’un kelam konusu yayınları içerikten çıkarmasını, bu mümkün olmadığı takdirde ismi geçen sitelere erişimin engellenmesini kararlaştırdı.

Terörist atağın akabinde şehit Mehmet Selim Kiraz’ın ismi, adliyedeki konferans salonuna verildi. Kiraz anısına Büyükçekmece’de hatıra ormanı oluşturuldu. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca Kiraz’ın ismi, Anadolu Adalet Sarayı’ndaki stant salonuna da verildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ayrıyeten Mehmet Selim Kiraz ismine, halı saha futbol turnuvası düzenlendi.

Teröristlerin Yunanistan ilişkisi ortaya çıkarıldı

Eylemi gerçekleştiren teröristlere silah temin eden ve 2 teröristi meskeninde barındırdığı tez edilen 2 kuşkulu gözaltına alındı. Teröristlere, taarruzda kullanılan silahı temin ettiği savıyla aranan eski avukat Murat Canım da 27 Mart 2018’de gözaltına alındı.

İddianameden detaylar

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca 4’ü tutuklu, 1’i tutuksuz ve 9’u firari 14 şüpheliyle ilgili hazırlanan iddianamede, savcı Kiraz’ın şehit edilmesi aksiyonunun, örgütün merkez ve genel komiteleri içerisinde faal olarak faaliyet yürüten sanıkların bilgisi, kabulü ve talimatı olmaksızın işlenmesinin mümkün bulunmadığına dikkat çekildi.

Teröristler Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol tarafından taarruzun örgütün faaliyeti çerçevesinde ve evvelden yapılan planlama gereği tasarlanarak işlendiği aktarılan iddianamede, sanık Murat Canım’ın olay öncesi silahı temin ederek olayın asli faillerinden Şafak Yayla’nın kuryesi Mustafa Koçak’a verdiği bilgisi de yer aldı.

İddianamede, 9 firari şüphelinin, “anayasal tertibi zorla değiştirmeye teşebbüs” ve “kişiyi yerine getirdiği kamu misyonu nedeniyle tasarlayarak taammüden öldürme” hatalarından ikişer sefer, tutuklu şüpheliler Mustafa Koçak ve Murat Canım’ın ise, “anayasal nizamı zorla değiştirmeye teşebbüs” cürmünden bir defa ağırlaştırılmış müebbet mahpusla cezalandırılması talep edildi. Öteki şüphelilerin de, “örgüte yardım etmek” kabahatinden 15’er yıla kadar mahpus cezasına çarptırılması istendi.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesinde 22 Kasım 2018’de yapılan birinci duruşmada mahkeme heyeti, firari 9 sanık hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı ve kırmızı bülten çıkarılmasına karar verdi. Sanıkların yargılanması hala sürüyor.

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)