Nvidia’dan oyunculara müjde: DLSS destekleyen oyunların sayısı artıyor!

Çoğumuzun ekran kartları ile tanıdığı Nvidia, yapay zeka (AI) konusundaki deneyimiyle de isminden kelam ettiriyor. AI teknolojisini eserlerine de entegre eden şirket, böylece kullanıcılarına rakiplerinde olmayan tecrübeler sunmayı başarıyor. Kelam konusu teknolojilerden biri olan DLSS, olağanda donanımınızın kâfi olmayacağı oyunlarda bile akıcı ve çok daha yeterli bir tecrübe elde etmenizi sağlıyor. Artık ise bu teknolojiyi destekleyen imaller ortasına yenileri ekleniyor. İşte ayrıntılar…

OYUNLARA DLSS 3 VE DLSS 2 TAKVİYESİ GELİYOR

Oldukça süratli bir formda benimsenen Nvidia DLSS teknolojisi piyasada halihazırda 280’ün üzerinde oyun ve uygulamayı destekliyor. Birinci 6 ay içerisinde DLSS 2’ye kıyasla 7 kat daha süratli bir biçimde benimsenen DLSS 3 teknolojisi ise şu an piyasada yer alan 29 oyunun performansını değerli ölçüde artırıyor.

GDC 2023’ün akabinde tüm geliştiriciler, yapay zeka dayanaklı teknolojileri oyunlarına entegre etmek için DLSS 3 eklentilerine ve Nvidia Streamline’a erişebiliyor. Bunun yanı sıra Nvidia basın mensubu üyelerinin de DLSS teknolojisini incelemesine yardımcı olacak araçlar da geliştiriyor. DLSS teknolojisiyle desteklenen oyunların sayısı, tümü DLSS performans yükseltmeleri alan Forza Horizon 5, Deceive Inc., Tchia, Gripper, Smalland: Survive the Wilds ve Last of US Part I ile genişlemeye devam ediyor.

FORZA HORIZON 5, DLSS 3 PERFORMANS İYİLEŞTİRMESİNE HAZIR

Forza Horizon 5 oyuncuları, hazırlanın! Forza Horizon 5, 8 Kasım 2022 tarihinden beri DLSS 2 takviyesine sahip ve RTX ekran kartlarını kullanan oyuncularının %84’ü oyunu DLSS özelliği açık olarak oynuyor. Bugün yayınlanacak yeni güncelleme ile Forza Horizon 5’e DLSS 3 ve Reflex takviyesi de geliyor. DLSS 3’ün takviyesi, GeForce RTX 40 Serisi GPU’ların tüm ayarlar en üst seviyeye çıkarıldığında bile oyunda 4K 120 FPS performans eşiğinin üstünde kalmasını sağlıyor.

DLSS 3, DLSS 2 ve NVIDIA Reflex dayanağından yararlanan GeForce RTX oyuncuları, ışın izleme ve yapay zeka dayanaklı performans artışlarıyla geliştirilmiş kusursuz Forza Horizon 5 tecrübesini yaşayacak.

DLSS OYUN LİSTESİNE BEŞ YENİ OYUN EKLENDİ

Hem Unreal hem de Unity için mevcut olan DLSS 2 eklentileri ve NVIDIA Geliştirici web sayfasından herkese açık olarak sunulan entegrasyon dokümanları sayesinde, DLSS 2 özelliği oyunlara bir gün üzere kısa bir müddette eklenerek milyonlarca GeForce RTX oyuncusuna üstün bir tecrübe sunuyor. Entegrasyon kolaylığı ve devasa kullanıcı tabanı, geliştiricilerin DLSS 2’yi oyunlarına dahil etmesini kolaylaştırıyor ve satış rekortmeni AAA kategorisi oyunlardan tek bir kişi tarafından geliştirilen bağımsız oyunlara kadar her oyunda DLSS 2’nin süratle benimsenmesine yardımcı oluyor.

En yeni DLSS 2 oyunları ortasında şunlar yer alıyor:

  • Deceive Inc. – DLSS 2 ile oynanmaya hazır
  • Tchia – DLSS 2 ile oynanmaya hazır
  • Smalland: Survive the Wilds – 29 Mart’ta DLSS 2 özelliğiyle erken erişime açılıyor
  • Last of US Part 1 – 28 Mart’ta DLSS 2 takviyesiyle piyasaya çıkıyor
  • Gripper – 29 Mart’ta DLSS 2 güncellemesine kavuşuyor

DLSS teknolojisinin tek rakibi tekrar kendisi. NVIDIA, geçtiğimiz hafta GDC’de geliştiricilerin oyunlarına ve uygulamalarına entegre edebilmeleri için DLSS Frame Generation özelliğini herkese açık hale getirdi. DLSS Frame Generation olarak isimlendirilen kelam konusu eklentilerin herkese açık olarak yayınlanması, daha fazla geliştiricinin kare suratını artıran bu özel teknolojiyi benimsemesine imkan tanıyacak. DLSS Frame Generation, üstün çözünürlük teknolojilerinin 3D oyunlara ve uygulamalara entegrasyonunu kolaylaştıran açık kaynaklı ve satıcılar ortası bir framework olan NVIDIA Streamline üzerinden erişilebiliyor.

NVIDIA ICAT Görüntü Tahlil Geliştirmeleri ile DLSS imaj kalitesi karşılaştırmaları daha âlâ hale geliyor

NVIDIA Manzara Karşılaştırma ve Tahlil Aracı (ICAT), ekran imajları ve görüntüler ortasındaki imaj kalitesinin süratli bir halde tahlil edilmesine yardımcı oluyor ve Windows yüklü rastgele bir PC’de çalışabiliyor. Bu araç bilhassa basın mensuplarının imaj kalitesi tahlili yaparken uygun ayarları belirlemesine yardımcı olmada kritik bir değer taşıyor. Son güncelleme artık karşılaştırma için HEVC formatındaki görüntüleri ve tahlilin görüntü belgesi olarak dışa aktarılması özelliğini de destekliyor.

NVIDIA ICAT, kullanıcıların 4 adede kadar ekran imgesini yahut görüntüyü yan yana kaydırmalarını ve piksel derinliğinde müşahedeler yapmalarını sağlayan bir karşılaştırma aracı olarak fonksiyon görüyor. Karşılaştırmalar uzamsal ve zamansal olarak hizalanabiliyor. Böylelikle farklılıklar daha kolay incelenebiliyor ve sonuca ulaşmak kolaylaşıyor.

Kaynak: Shiftdelete / Teknoloji

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)