5 milyarlık vurgunda yeni detaylar! Sedat Ocakçı kurbanlarını yazılımla ikna etmiş

İzmir’de ‘yüksek kar’ vaadiyle, ‘suç işlemek hedefiyle örgüt kurmak ve nitelikli dolandırıcılık’ hatalarından adliyeye sevk edilen holding sahibi Sedat Ocakçı (34), eşi Seçilay Ocakçı (30) ile holding bünyesindeki bir şirketin genel müdür yardımcısı emekli Tuğgeneral Mehmet Rıfat Alkan’ın da ortalarında bulunduğu 27 kuşkulu tutuklandı. Sedat Ocakçı’nın mağdurları kendi geliştirdiği kelamda yazılım ile kandırdığı ortaya çıktı.

Dünyanın birinci kent tokeni olan İzmir Token’i halka arz eden Barış Turgut’la yaptığı protokol sonucu, 15 milyonluk yatırım yaparak gündeme gelen Ocakçı Holding’de, holdingin sahibi Sedat Ocakçı’nın yeğeni siber güvenlik uzmanı Salih Han, 1 Ocak’ta kuruma ilişkin 2,5 milyar liralık soğuk cüzdanla Dubai’ye kaçtı.

KRİPTO PİYASALARINDA PARA KAZANACAKLARINI VADETTİLER

“GELİŞTİRDİĞİM YAZILIM SİSTEMİ SAYESİNDE HİÇ KAYBETMİYORUM”

Sedat Ocakçı’nın birinci olarak parayı borsada değerlendirdiğini söyleyerek para toplamaya başladığı, akabinde kripto paraya girdiği, sonrasında yazılım firması kurduğu öğrenildi. Kripto için para topladığı sırada vatandaşları “Bir yazılım sistemi geliştirdim. Bu sayede borsa ve kripto para işinde piyasanın iniş yahut çıkış devirleri yaşansa bile hiç kaybetmiyorum” diyerek ikna ettiği belirtildi. Sedat Ocakçı’nın en az yüzde 17 kar vadettiği de kaydedildi.

KUZENİ SOĞUK CÜZDAN İLE DUBAİYE KAÇINCA MAĞDURLAR ORTAYA ÇIKTI

Sedat Ocakçı’nın yakın bir devirde bütün varlığı kripto borsasına aktardığı, soğuk cüzdana yüklediği, bu varlığı sürücüsü ile İstanbul’daki kuzeni Salih Han’a gönderdiği öğrenildi. Salih Han’ın bu soğuk cüzdan ile Dubai’ye kaçması üzerine Ocakçı’nın 31 Ocak tarihine kadar yatırımcıya ödeme yapmaması üzerine mağdurların emniyete müdürlüğüne şikayetçi oldukları kaydedildi.

OPERASYON 7 ŞUBAT’TA BAŞLADI

Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı, dolandırıcılık argümanları üzerine soruşturma başlattı. Savcılığın talimatıyla 7 Şubat sabahı harekete geçen İzmir Vilayet Emniyet Müdürlüğü Mali Kabahatlerle Çaba Şube Müdürlüğü grupları, ‘suç işlemek maksadıyla örgüt kurmak ve nitelikli dolandırıcılık’ cürümlerinden haklarında gözaltı kararı çıkartılan ortalarında Ocakçı Holding sahibi Sedat Ocakçı, eşi Seçilay Ocakçı ve holdinge bağlı bir şirketin genel müdür yardımcısı emekli Tuğgeneral Mehmet Rıfat Alkan’ın da ortalarında bulunduğu 30 şahsa yönelik eş vakitli operasyon düzenledi. Ocakçı Holding ve bağlı işletmelerinde arama yapıldı.

Kaynak: Haberler.com / 3.Sayfa

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)