Alper Gezeravcı’dan yeryüzüne ayak bastıktan sonra birinci paylaşım: Merhaba Dünya, ben geldim

Türkiye’nin birinci astronotu Alper Gezeravcı, Dünya’ya döndü. Gazeravcı, birinci paylaşımında “Merhaba Dünya, ben geldim” dedi.

Alper Gezeravcı‘nın da içinde yer aldığı Axiom-3 (Ax-3) grubunun, Dragon kapsülüyle Memleketler arası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) Dünya’ya dönüş seyahati tamamlandı. Ax-3 takımını taşıyan SpaceX’e ilişkin Dragon kapsülü, Florida açıklarında okyanusa indi. Axiom Space, Gezeravcı’nın da yer aldığı Ax-3 mürettebatının, Dragon kapsülüyle Memleketler arası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) Dünya’ya dönüş sürecini canlı olarak yayınladı.

Ax-3 grubunu taşıyan SpaceX’e ilişkin Dragon kapsülü, atmosfere girmesinin akabinde paraşütlerin açılmasıyla birlikte yumuşak bir iniş gerçekleştirdi ve Florida açıklarında okyanusa indi. Dragon kapsülü, yer takımı tarafından gemiye alındı.

GEZERAVCI DÜNYA’YA AYAK BASTI

Kapsülün gemiye alınmasının akabinde Alper Gezeravcı‘nın da ortalarında olduğu astronotlar teker teker kapsülden çıkarıldı.

GEZERAVCI: MERHABA DÜNYA, BEN GELDİM

Alper Gezeravcı, Dünya’ya ayak bastıktan sonra toplumsal medya hesabından birinci paylaşımını yaptı. Paylaşımında Gezeravcı “Merhaba Dünya! Ben geldim” tabirlerini kullandı.

BAKAN KACIR’LA MANZARALI KONUŞTU

Öte yandan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, 21 gün evvel uzaya giden ve bugün dünyaya geri dönen Türkiye’nin birinci astronotu Alper Gezeravcı ile imajlı konuştu. Bakan Fatih Kacır, “Evet Alper Beyefendi beğenilen geldiniz. Biz sizlere sevgilerimizi, hürmetlerimizi sunuyoruz. Sizi tebrik ediyoruz. Nasılsınız, her zamanki üzere harikasınız. Sizinle gurur duyuyoruz. İftihar ediyoruz. Türkiye’nin uzay bilim misyonunu gerçekleştirerek tarihte Türk milleti için yeni bir sayfa açmış oldunuz. Sizin gerçekleştirdiğiniz misyon onlarla da muazzam bir heyecan ve coşku oluşturmuş durumda” dedi.

GEZERAVCI: FAZLADAN 6 GÜN DAHA KALDIK, BİZİM İÇİN BÜYÜK ŞANSTI

Alper Gezeravcı ise “Ben uygunum sayın bakanım. Öncelikle gerçekten bütün çalışmalarını buralara taşıyan bütün iştirakçilere sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. İnşallah memleketimize daha çok başarılara imza atacak çalışmalar yapacağız. Fazladan 6 gün daha kaldık. Bizim için büyük talihti. Aslında planlı vazifenin uzadığı sürece haberleştik. Daima süreci takip ettiniz. Planlı faaliyetlerimizin tamamını gerçekleştirdik. Hava durumuyla ilgili elverişli olduğu bilgisi sonrasında transfer sürecimiz teyit edildi. Öncelikli kargolarımızı ve deney setlerimizi soğuk depolara aldıktan sonra iniş planlandı” dedi.

SAĞLIK TARAMALARININ AKABİNDE BİR MÜDDET KARANTİNADA KALACAKLAR

Astronotların gemide birinci muayeneleri yapılacak. Takım gemiden helikopterle havaalanına, akabinde da uçakla Houstan kentine götürülecek. Uçaktaki tabipler da uçuş sırasında astronotların genel denetimlerini gerçekleştirecek. Astronotlar Houston’da kapsamlı sıhhat taramasından geçecek ve bir mühlet karantinada kalacak.

TÜBİTAK UZAY Proje Yöneticisi Ataş, Türkiye’nin birinci astronotu Gezeravcı’nın Dünya’ya dönüşüne ait süreci kıymetlendirerek, “Astronotların standart olarak bir hafta müşahede altında tutulması ve adaptasyon sürecinin tamamlanması bekleniyor.” dedi.

ERDOĞAN: İNŞALLAH DAHA BİRÇOK ALPER GEZERAVCILARI UZAYA GÖNDERECEĞİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gezeravcı’nın Dünya’ya inmesi ile ilgili, “Gezeravcı astronotumuz inişini yaptı. Hoş gitti, hoş geldi. Türkiye’ye gelişini bekliyoruz. İnşallah daha birçok Alper Gezeravcı’ları uzaya Türkiye olarak göndereceğiz” dedi.

NE OLMUŞTU?

Ax-3 mürettebatı, ISS’den 7 Şubat’ta TSİ 17.20’de ayrılmıştı. Gezeravcı’nın da yer aldığı Ax-3 grubunu taşıyan Dragon kapsülü, ABD mahallî saatiyle 18 Ocak 16.49’da (19 Ocak TSİ 00.49) NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden muvaffakiyetle fırlatılmıştı. Seyahati yaklaşık 36 saat süren Ax-3 mürettebatı, 20 Ocak’ta ISS’ye ulaşmıştı.

UZAYDA BİRİNCİ BİLDİRİSİ “İSTİKBAL GÖKLERDEDİR” OLMUŞTU

Gezeravcı’nın seyahatinin başlamasının akabinde uzay aracında birinci iletisi “İstikbal göklerdedir” oldu. Gezeravcı istasyonda kaldığı müddet boyunca 13 deney gerçekleştirdi.

Kaynak: Haberler.com / Teknoloji

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)