Alper Gezeravcı’nın uzaydan dönüşü yine ertelendi

Uzay nakliyeciliği şirketi SpaceX, Türkiye’nin birinci astronotu Alper Gezeravcı’nın da ortalarında bulunduğu Ax-3 takımının Dünya’ya dönüş seyahatinin, inişin gerçekleşeceği Florida kıyılarındaki olumsuz hava kaidelerinin devam etmesi nedeniyle bir kere daha ertelendiği açıklandı. Öte yandan Ax-3 grubunun Memleketler arası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) ne vakit ayrılacağı paylaşılmadı.

OLUMSUZ HAVA KAİDELERİ DEVAM EDİYOR

Türkiye’nin birinci astronotu Alper Gezeravcı’nın Dünya’ya seyahati üçüncü defa ertelendi. Uzay nakliyeciliği şirketi SpaceX tarafından yapılan açıklamada, Gezeravcı’nın da ortalarında bulunduğu Ax-3 grubunun uzaydan Dünya’ya dönüş seyahatinin, inişin gerçekleşeceği Florida kıyılarındaki olumsuz hava kaidelerinin devam etmesi nedeniyle ertelendiği belirtildi. Mürettebatın sıhhatlerinin yerinde olduğu vurgulanan açıklamada, “Ekipler, bir sonraki uygun kenetlenme fırsatı için hava kurallarını izlemeye devam edecektir” tabirleri kullanıldı. Ax-3 grubunun Milletlerarası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) ne vakit ayrılacağı paylaşılmadı.

ALPER GEZERAVCI’NIN DÖNÜŞÜ BİR DEFA DAHA ERTELENDİ

ISS’ten 2 Şubat’ta ayrılması beklenen Ax-3 takımının dönüşü, Florida kıyılarındaki olumsuz hava kuralları nedeniyle evvel 5 Şubat Pazartesi’ye, daha sonra ise 6 Şubat Salı’ya ertelendi. Gezeravcı ve beraberindeki 3 astronotu SpaceX’in Dragon uzay aracıyla yörüngeye taşıyacak olan Falcon-9 roketi, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden 19 Ocak saat 00.49’da başarılı bir halde fırlatılmıştı. Dragon uzay aracı, yaklaşık 36 saat süren uzay seyahatinin akabinde 20 Ocak TSİ 13.40’ta Memleketler arası Uzay İstasyonu’na kenetlenmişti. Alper Gezeravcı, Milletlerarası Uzay İstasyonu’nda kaldığı 14 gün boyunca programına uygun halde 13 deneye imza attı.

Kaynak: Haberler.com / Teknoloji

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)