Ay’da koloni kurmak için geri sayım başladı!

2020 misyonundan toplanan numuneler, milyonda 2.000 modül (PPM) kadar yüksek su içeriğine sahip. Ay yüzeyinde bu cam kürelerin yaygınlığı göz önüne alındığında, 71 trilyon galon su sağlamaya kâfi olabilirler.

Bazı boncuklar milyonlarca yıl evvel asteroitler Ay ile çarpıştığında oluşurken, öbürleri eski volkanlardan geldi. Bilim adamları suyun, güneşten yayılan hidrojen iyonlarının (güneş rüzgarlarından ay yüzeyine taşınan) boncukların içindeki oksijen atomlarıyla birleştiğinde kimyasal bir tepkiden kaynaklandığına inanıyorlar. Su dolu boncuklar, “onlarca mikrometreden birkaç milimetreye” kadar değişen ölçülerde. Yeniden de, Ay’ın yüzeyinde (teorik olarak) kestirimi 270 trilyon kilogram su sağlamaya yetecek kadar boncuk var: 100 milyon olimpik yüzme havuzunu doldurmaya yetecek kadar.

Ay’da koloni kurmak için geri sayım başladı!

Bununla birlikte, bilim adamları onları nasıl toplayacaklarını şimdi çözemediler ve su çıkarmak için onları yaklaşık 212 Fahrenheit dereceye kadar ısıtmaları gerekecek. Yeniden de, astronotların suyu içmek, yıkanmak, yemek pişirmek, paklık yapmak ve hatta roket yakıtı üretmek için kullanabilecekleri gelecekteki Ay yerleşimleri için bir kaynak olabilirler.

Bilim adamları, Güneş Sistemimizdeki öbür uyduların emsal boncuklara sahip olabileceğine inanıyor. Çalışmanın müellifleri, “Ay suyunun bu yüzey rezervuarına ait direkt ölçümlerimiz, çarpma cam boncuklarının Ay’da kıymetli ölçülerde güneş rüzgarından türetilen su depolayabildiğini ve çarpma camının başka havasız cisimler üzerinde su rezervuarları olabileceğini gösteriyor” diye yazdı. “Darbeli cam boncuklarda depolanan suyun varlığı, Ay, Vesta ve Merkür’ün alt enlem bölgelerinde suyun uzaktan tespit edilmesiyle dengeli. Bulgularımız, Güneş Sistemi havasız gövdelerinin yüzeyindeki çarpma camlarının, güneş rüzgarından türetilen suyu depolayıp uzaya salma yeteneğine sahip olduğunu gösteriyor.”

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)