Bilim dünyası 20 yıl sonra başardı! Bilinen en büyük kara delik keşfedildi

Aslında bahsi geçen gök cismi 2017 yılında keşfedildi. Hatta o yılda fotoğrafı bile çekildi. Fakat dünyamızdan tam 2,7 milyar ışık yılı uzaklıkta. Bu yüzden tam keşfin yapılabilmesi ortadan 6 yılın geçmesine sebep oldu. Lakin en sonunda bilim insanları gök cisminin tam yerini saptayarak keşfi tamamladı.

GÜNEŞTEN 32 MİLYAR KAT DAHA AĞIR

Gezegenimizden 2,7 milyar ışık yılı uzaklıktaki Abell 1201 isimli bir galakside bulunuyor. Yapılan incelemeler ve müşahedelere nazaran bu kara delik Güneş’ten tam 32,7 milyar kat daha ağır. İnanılmaz bir sayıdan bahsediyoruz. Güneş’in Dünya’dan 333 bin kat daha ağır olduğunu da unutmayın.

KÜTLEÇEKİMSEL MERCEKLENME FENOMENİNDEN FAYDALANDILAR

Ölü yıldızlardan oluşan gök cismini bulmak için James Nightingale ve grubu kütleçekimsel merceklenme fenomeninden faydalandılar. Bu fenomene nazaran aslında düz bir hatta ilerlemesi beklenen ışıklar kütleçekimsel tesir sebebiyle kavisli bir hal alıyordu. Bu sayede uzayın etrafından gelen kütleçekimsel tesirleri analizleyerek galaksiler keşfedilebiliyor.

İLK FOTOĞRAF 2017’DE ÇEKİLDİ

KARA DELİĞİN GALAKSİNİN TAM ORTASINDA OLDUĞU KESİNLEŞTİ

2017 de çekilen fotoğrafın şu an bir kara deliğe ilişkin olduğunu söyleyebiliyoruz. Lakin o devir bunu söylemek çok yanlışsız bir bilgi değildi. Zira bu bahiste bir mutlaklık yoktu. O devir kimi bilim adamları fotoğraftaki siyah noktanın bir kara delik olduğunu ve Abell 1201 galaksisinin tam ortasında yer aldığını belirtiyordu. Kimileriyse buna karşı çıkıyordu. James Nightingale ve takımıysa bu tartışmaya bir nokta koydu. Kütleçekimsel merceklenme fenomeninden yararlanan grup tezlerin gerçek olduğunu ve kara deliğin galaksinin tam ortasında yer aldığını katılaştırdı.

Kaynak: Shiftdelete / Teknoloji

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)