Fransa’da kamusal alanda akıllı telefon kullanımı yasaklandı

Dünya genelinde artan teknolojik gelişmelerle birlikte akıllı telefonlar da büyük ilgi görüyor. Bu aygıtlar hayatımızı kolaylaştırıyor fakat bağımlılık haline gelerek toplumsal yaşantıyı olumsuz istikamette etkiliyor. Fransa’nın kuzeyindeki Seine-Port kasabasında farklı bir karara imza atıldı. Kamusal alanda cep telefonu kullanımına ait oylama yapıldı. Yaklaşık bin 900 kişinin yaşadığı kasabada oylamaya katılan 272 şahıstan 146’sının “evet” oyu kullanması sonucu akıllı telefon kullanımı kamusal alanda yasaklandı.

SOKAKTA TELEFONLA VAKİT GEÇİRMEK YASAKLANDI

Alınan kararla birlikte halk, kasaba sokaklarında, mağazalarda, kuaförlerde yahut parklarda akıllı telefon kullanamayacak, kafe ve restoranlarda yemek yerken, çocuklarını okul önünde beklerken cep telefonlarıyla vakit geçiremeyecek. Kasaba sokaklarında kaybolanların ise telefonlardaki haritaları kullanmak yerine başka insanlardan yol tanımı istemesi gerekecek. Esnaflardan camlara ihtarlar yapıştırmaları ve müşterilerden kibarca telefonlarını bırakmalarını istemeleri talep ediliyor.

ÇOCUKLAR İÇİN ‘EKRAN SAATİ’ DÜZENLEMESİ

Kasabada ayrıyeten çocukların ekran kullanım mühletlerine ait bir yönetmelik de kabul edildi. Buna nazaran çocuklar sabah saatlerinde ekrandan rastgele bir şey izleyemeyecek, yatak odalarında ekran bulunmayacak, yatmadan evvel yahut yemek sırasında bir şey izleyemeyecek. Ebeveynlerin çocuklarına 15 yaşından evvel akıllı telefon almama konusunda bir muahede imzalaması durumunda belediye, çocuklara eski tip internetsiz cep telefonu verecek.

TEŞVİK VE FARKINDALIK OLUŞTURMAK İSTENİYOR

Akıllı telefonlara karşı ulusal bir yasa bulunmaması nedeniyle kelam konusu yönetmeliğin bir bağlayıcılığı bulunmuyor. Bu nedenle polisin kamusal alanda telefon kullananlara ceza kesme yetkisi de olmayacak. Kasabanın Belediye lideri Vincent Paul-Petit, alınan kararın telefon kullanımının azaltılması için teşvik sağlamayı ve farkındalık oluşturmayı hedeflediğini belirtti.

“KAMUSAL ALANI AKILLI TELEFON İSTİLASINDAN KORUMAK İSTİYORUM”

Belediye Lideri Paul-Petit yaptığı açıklamada, “Kamusal alanları akıllı telefon istilasından korumak istiyorum. Bu tüm telefonların yasaklanmasını içermiyor. Bu toplumsal hayatı korumak maksadıyla insanların halka açık yerlerde toplumsal medyada gezinmek, oyun oynamak yahut görüntü izlemek için akıllı telefonlarını çıkartmaktan kaçınmalarını sağlamakla ilgili” dedi.

İnsanların gözlerini ekranlardan alamadığını ve bunun bir bağımlılık haline geldiğini belirten Belediye Lideri, “Sokakta yürüyen gençlerin neredeyse hepsinin elinde telefon var. ‘Yasak’ sözünün birtakım insanları rahatsız etmesini anlıyorum. Fakat değerli olan bu husus üzerine bir tartışmanın başlatılması” formunda konuştu.

ÜLKE GENELİNDE ÖNLEM ÇALIŞMALARI

Cep telefonları ve ekran mühleti kısıtlamalarının gündeme geldiği Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, çocuklar için ekranların en düzgün biçimde kullanılması gayesiyle bilim uzmanlarına danışacağını söylemiş, bu bahiste kısıtlamalar olabileceği sinyalini vermişti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / 3.Sayfa

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)