Gezeravcı’nın da ortalarında bulunduğu takım bugün Dünya’ya iniyor! Tabipler karşılayacak, bir mühlet karantinada kalacaklar

Alper Gezeravcı‘nın da ortalarında bulunduğu Ax-3 mürettebatı, bugün TSİ 16.30 sıralarında Florida Daytona Beach’e inecek.

Türkiye’nin birinci astronotu Alper Gezeravcı’nın da içinde bulunduğu Axiom-3 (Ax-3) takımını taşıyan Dragon kapsülünün bugün ABD mahallî saatiyle 08.30’dan sonra (TSİ 16.30) Florida’da Daytona Beach bölgesinde okyanusa iniş yapması bekleniyor.

BİR MÜDDET KARANTİNADA KALACAKLAR

İnişin gerçekleşmesinin akabinde her mürettebat 2-3 dakikada çıkartılıp kurtarma botuna alınıyor. Botta hekimler ve mürettebat bulunuyor. Mürettebat gemiye alındıktan sonra birinci muayeneleri yapılacak ve buradan da Houston’a götürülecek. Houston’da daha kapsamlı sıhhat taramasından geçirilecek olan grup, bir mühlet de karantinada kalacak.

CANLI YAYIN 15.25’TE

Axiom Space’in X toplumsal medya hesabından yapılan paylaşıma nazaran, Ax-3 grubunun, Florida kıyısına iniş yapana dek 47 saatlik bir seyahat yapması öngörülüyor. Daytona Beach bölgesinde okyanusa TSİ 16.30’da iniş yapması beklenen Dragon kapsülü için Axiom Space canlı yayını da TSİ 15.25’te başlayacak.

13 DENEY GERÇEKLEŞTİRDİ

Öte yandan; Gezeravcı, Memleketler arası Uzay İstasyonu’nda (ISS) üniversite ve araştırma kurumlarınca hazırlanan 13 farklı bilimsel deneyi gerçekleştirdi.

Alper Gezeravcı’nın uzayda yaptığı 13 bilimsel deney

DÖNÜŞ SEYAHATİ 3 DEFA ERTELENMİŞTİ

Dragon kapsülü, ABD lokal saatiyle 18 Ocak 16.49’da (TSİ 19 Ocak 00.49) NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden muvaffakiyetle fırlatılmıştı. Seyahati yaklaşık 36 saat süren Ax-3 mürettebatı, 20 Ocak’ta Memleketler arası Uzay İstasyonu’na ulaşmıştı. Gezeravcı, Michael Lopez-Alegria, Walter Villadei ve Marcus Wandt’tan oluşan Ax-3 takımının ISS’den ayrılışı, iniş yapılacak bölgedeki hava şartlarının uygun olmaması nedeniyle 3 sefer ertelenmişti.

Kaynak: AA / Teknoloji

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)