Google iklim değişikliğine karşı yapay zekayı kullanacak

Aşırı hava olaylarının kıyı kentlerimizi tertipli olarak sular altında bırakması ve kırsal topluluklarımızı yakıp yıkması ihtimaline karşı Google cömertliğiyle, sivil toplum örgütleyicilerinin iklim değişikliği kaynaklı felaketi savuşturma uğraşlarında kullanabilecekleri yeni bir çok çevrimiçi araç geliştirdi.

Google, çok hava durumu ihtarlarını aslında etkilenen pozisyonlardaki kullanıcılara gönderiyor ve Arama sayfası aracılığıyla olay hakkında faydalı, anlaşılması kolay bilgiler sağlıyor: kar fırtınası uyarısı, sel ihtarları, kasırga ihtarları yahut öteki ne varsa. Şirket artık bu listeye çok sıcaklık ihtarlarını da ekliyor.

Olayla ilgili Google’da arama detayları, sıcak hava dalgasının varsayımı başlangıç ve bitiş tarihlerinden, bu sırada dikkat edilmesi gereken tıbbi meselelere ve tesirlerinin nasıl azaltılacağına kadar her şeyi gösterecek. Şirket, sağlanan bilgilerin hem yanlışsız hem de uygulanabilir olmasını sağlamak için Global Heat Health Information Network (GHHIN) ile iştirak yapacak.

Google iklim değişikliğine karşı yapay zekayı kullanacak

Şehirler bunaltıcı değilse, vatandaşları sıcak havalarda rahat ettirmek çok daha kolay, lakin betona karşı olan aşkımız bu maksada uygun değil. Bu nedenle Google, şirketin Çevresel Öngörüler Gezgini uygulamasındaki bir özellik olan ve “yapay zeka ile havadan imgeleri birleştirerek kentlerin mevcut ağaç kapsamını anlayabilmeleri ve kentsel ormancılık teşebbüslerini daha âlâ planlayabilmeleri için” çarşamba günkü sürümde bir özellik olan Tree Canopy’yi geliştirmesinin bir nedeni de bu.

Tree Canopy şu an esasen birçok kentte kullanılıyor, lakin çarşamba günkü duyuru ile program, Atlanta, Sidney, Lizbon ve Paris de dahil olmak üzere dünya çapında yaklaşık 350 kente daha genişleyecek. Google ayrıyeten, günümüzün katranlı kağıt çatılarının yaptığı üzere güneşten gelen ısıyı emmek yerine yansıtan “soğuk çatıların” kurulumunu planlamaya yardımcı olmak için misal biçimde tasarlanmış bir yapay zeka da sunacak.

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)