Mark Zuckerberg, ABD Senastosu’nda özür diledi

ABD Senatosu’nun “sosyal medya platformlarında çocukların cinsel istismarı” konusunda düzenlediği oturuma katılan toplumsal medya platformu yöneticileri, kâfi önlem almadıkları suçlamaları karşısında güç anlar yaşadı. Meta, X, TikTok, Snapchat ve Discord toplumsal medya uygulamalarının yöneticileri ABD Senatosu oturumda tabir verdi.

5 BÜYÜK TOPLUMSAL MEDYA PLATFORMUNUN YÖNETİCİSİ KATILDI

Meta, X, TikTok, Snapchat ve Discord toplumsal medya uygulamalarının yöneticileri, senatörlerin çocuk istismarına karşı yetersiz tedbir suçlamalarına karşılık verdiler. ABD Senatosu’ndaki oturuma istismara ve zorbalığa uğrayan çocukların aileleri de katıldı. Oturumun başında konuşan Senato Adalet Komitesi Lideri Dick Durbin “çoğu Amerikalı ailenin aklındaki bir konunun” ele alınacağını söyledi.

ABD SENATOSUNDA TABİR VERDİLER

Akıllı telefonların yaygınlaşması ile insanların hayatlarının ve toplumsal ömürlerinin değiştiğine vurgu yapan Durbin, toplumsal medya uygulamalarının makus niyetli insanlara “çocukları cinsel olarak istismar etmek için güçlü yeni araçlar sağladığını” söz etti. Teknoloji şirketi yöneticilerinin her birinin çocukların çevrimiçi ortamda korunmasına yönelik aldıkları önlemleri anlattığı açılış konuşmalarının akabinde sözlere geçildi.

TİKTOK YÖNETİCİSİNE İSRAİL SORUSU

Senatör Dick Durbin’in Snapchat CEO’su Evan Spiegel’e CSAM (Çocuk Cinsel İstismarı Materyali) ile çaba konusunda aldıkları tedbirleri sorması üzerine Spiegel CSAM ile ilgili bildirimlere çoklukla 15 dakika içinde karşılık verdiklerini söyledi. Senatör Lindsey Graham ise İsrail’deki bir TikTok temsilcisinin istifasıyla ilgili son haberlere atıfta bulunarak, TikTok CEO’su Shou Zi Chew’i İsrail-Hamas çatışmasıyla ilgili içerikler konusunda misyona çağırdı. Graham’a cevap veren Chew, görüntü paylaşım platformunda Hamas yanlısı ve anti-Semitik içeriğin yasak olduğunu söyledi.

SOSYAL MEDYADAKİ İNTİHAR PAYLAŞIMLARI

Senatör Chris Coons’un “Kendine ziyan verme ya da intihar temalı paylaşımların sayısını ve bir paylaşımın kaldırılmadan evvel aldığı toplam görüntülenme sayısını takip ediyor musunuz?” sorusuna ise 5 isim de farklı başka cevap verdi. Meta çatısı altında Facebook ve Instagram’ı yöneten Mark Zuckerberg bunu yapmadıklarını, lakin bu cins paylaşımların yaygınlığının takip edildiğini söylerken, X (Twitter) CEO’su Linda Yaccarino da 2023 yılında X’ten bir milyon benzeri gönderinin kaldırıldığını vurguladı. TikTok CEO’su Shou Zi Chew de şirketin platformdan kaldırılan gönderileri kategorize ettiğini ve kayıt altına aldığını belirtti. Snapchat CEO’su Evan Spiegel ve Discord CEO’su Jason Citron ise Coons’un sorusuna “evet” cevabını vermekle yetindi.

MACK ZUCKERBERG’DEN GÜLDÜREN SORU

Oturumda vakit zaman komik anlar da yaşandı. Mark Zuckerberg’in “Anladığım kadarıyla hiçbir cinsel içeriğe müsaade vermiyoruz” kelamlarına Senatör Mike Lee’nin verdiği “Nasıl oluyormuş o?” karşılığı salonda gülüşmelere neden oldu. Bunun üzerine Zuckerberg kaldırılan içeriklerin yaklaşık yüzde 99’unun yapay zeka tarafından tespit edildiğini ve Meta’nın bu alanda dal başkanı olduğuna inandığını söyledi. Senatör John Cornyn’nin TikTok CEO’su Shou Zi Chew’e ABD kullanıcı bilgilerini Çin hükümetiyle paylaşıp paylaşmadıklarını sormasının akabinde Chew ise “Çin hükümeti tarafından bizden rastgele bir bilgi talep edilmedi ve biz de bu dataları hiçbir vakit sağlamadık” sözlerini kullandı.

ZUCKERBERG ÖZÜR DİLEDİ

Senatör Josh Hawley de Facebook ve Instagram’ın sahibi Mark Zuckerberg’e “çocukların gördüğü ziyandan sorumlu olup olmadığını” sordu. Hawley’in ayağa kalkarak oturumu izleyen aile üyelerinden özür dilemesini istemesi üzerine Zuckerberg, “Yaşadıklarınız için üzgünüm. Hiç kimse ailelerinizin yaşadığı şeyleri yaşamamalı. İşte bu yüzden bu kadar çok yatırım yapıyoruz. Hiç kimsenin ailelerinizin yaşadığı şeyleri yaşamaması için dal çapında çalışmalar yapmaya devam edeceğiz” formunda konuştu.

Yeniden kelam alan Senatör Lindsey Graham salonda bulunan aileleri işaret ederek gerekli önlemleri almadıkları için platform yöneticilerinin hatalı olduklarını savundu. Zuckerberg’e “Ellerin kanlı” diye hitap eden Graham ABD’de toplumsal medya platformlarını dava edilmekten koruyan “Section 230” başlıklı yasal düzenlemenin derhal yürürlükten kaldırılması gerektiğini söz etti.

Kaynak: Haberler.com / Dünya

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)