Türkiye’nin birinci astronotu Alper Gezeravcı Milletlerarası Uzay İstasyonu’ndan ayrılıyor

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı‘nın Memleketler arası Uzay İstasyonu’ndan ayrılıyor. Axiom Space şirketi, toplumsal medya hesabından duyurdu. Gezeravcı, grup arkadaşlarıyla birlikte Dragon kapsülü ile dünyaya dönecek. Kapsülün ABD’de Orlando açıklarında okyanusa inmesi bekleniyor. Alper Gezeravcı istasyonda kaldığı yaklaşık iki haftalık müddette 13 farklı deney gerçekleştirdi.

Gezeravcı’yı uzaya taşıyan araç, 16 Ocak’ta ABD’nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılmıştı. Ax-3 Misyonu astronotları Michael López-Alegría, Walter Villadei, Marcus Wandt ve Alper Gezeravcı 20 Ocak Cumartesi günü ABD mahallî saatiyle 07.13’te (TSİ 15.13) Memleketler arası Uzay İstasyonu’na giriş yapmıştı. Gezeravcı, seyahatinin başlamasının akabinde uzay aracında birinci iletisini “İstikbal göklerdedir” kelamıyla vermişti.

ALPER GEZERAVCI KİMDİR?

Alper Gezeravcı, 1979’da Mersin’in Silifke ilçesinde doğdu. Babasının mesleği nedeniyle büyürken Türkiye’nin farklı vilayetlerinde yaşadı. Axiom Space’in internet sitesinde yer alan bilgiye nazaran Gezeravcı, İstanbul Hava Harp Okulu’nda Elektronik Mühendisliği alanında lisans eğitimini tamamladı. Ayrıyeten Wright-Patterson Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü’nde yüksek lisans yaptı. Türk Hava Kuvvetleri’nde savaş pilotu olarak misyon yapan Gezeravcı, ortalarında F-16’nın da bulunduğu birçok uçakta 15 yıllık uçuş deneyimine sahip. Ayrıyeten Türk Hava Yolları’nda 7 yıl kaptan pilotluk yaptı.

Gezeravcı, son olarak Standardizasyon Filosu Akademik Kanat Kumandanı olarak Adana’daki 10’uncu Üs Komuta Ünitesi’ne atandı. Filonun standardizasyonu ve kıymetlendirilmesi, tüm eğitim dokümanlarının Hava Kuvvetleri standartlarına nazaran düzenlenmesi, tüm F-16 ve KC-135R pilotlarının denetim uçuşları öncesinde imtihanlarının yapılması ve filo dokümantasyon standartlarının denetlenmesinden sorumluydu. Gezeravcı, askeri eğitimi sayesinde çok sayıda hayatta kalma kursuna katıldı, çeşitli misyonlara gönderildi.

“HAYALİM GÖKYÜZÜ İLE LİMİTLİYDİ”

TRT’de katıldığı programda “Uzayla ilgili benim bir hayalim yoktu. Hayalim gökyüzü ile limitliydi” diyen Gezeravcı, Türkiye’nin beşerli birinci uzay projesi için müracaat daveti haberlerini gördükten sonra gerekli kriterleri gözden geçirdiğini, daha sonra astronotların biyografilerini incelediğini ve kendinin de yapabileceğine kanaat getirdikten sonra başvurmaya karar verdiğini anlattı.

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)